Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Pieprzyki, brodawki, plamki – któż z nas nie ma ich na swojej skórze? Niestety, te znamiona mogą być niekiedy objawem nowotworu skóry. Każdą niepokojącą zmianę powinniśmy skonsultować z lekarzem dermatologiem, który oceni ją podczas badania dermatoskopem. Sprawdźmy zatem, jak wygląda badanie dermatoskopowe.

Dermatoskopia w gabinecie dermatologicznym

Dermatoskopia to badanie mikroskopowe powierzchni skóry, które umożliwia obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Dermatolog widzi każdą zmianę w powiększeniu w świetle odbitym. Dr Anita Tarajkowska-Olejnik, dermatolog  z warszawskiej Kliniki Melitus zaznacza, że badanie dermatoskopem pozwala ocenić, czy badany obszar to zmiana barwnikowa łagodna, podejrzana lub złośliwa.

Jak wygląda badanie dermatoskopem?

Badanie przeprowadzane jest przez lekarza dermatologa przy pomocy specjalnego mikroskopu – dermatoskopu. Aparat przykłada się do skóry pacjenta – dzięki możliwości powiększenia obrazu i połączenia go ze specjalnym światłem lekarz bardzo dokładnie widzi zmiany. Przed badaniem skórę smaruje się olejkiem zwiększającym jej przejrzystość i zmniejszającym odbicie światła.

Badanie dermatoskopowe pozwala także na kontrolną obserwację zmian. Można sprawdzać wówczas, czy zmiana rośnie i zmienia swój kształt.

Czerniak – niebezpieczny nowotwór skóry

Czerniak to bardzo groźny nowotwór skóry, który szybko daje przerzuty. Powstaje najczęściej ze znamion barwnikowych, dlatego tak ważne jest badanie zmian, jakie pojawiają się na naszym ciele. Dermatoskopia jest współcześnie głównym badaniem w diagnostyce czerniaka skóry. Pozwala na szybkie podjęcie działań, poprzez wycięcie zmiany i przesłanie jej do badania histopatologicznego.

Niezwłocznie udajmy się na badanie, gdy:

  • zauważymy u siebie nową, niepokojącą zmianę skórną,
  • zmiana, którą mamy rośnie, zmienia kształt lub kolor,
  • zmiana skórna swędzi, jest opuchnięta lub boli,
  • zmiana jest asymetryczna, ma nierówne brzegi,
  • ze zmiany sączy się krew.

Usuwanie i kontrolowanie znamion barwnikowych

Znamiona barwnikowe zazwyczaj obserwuje się lub usuwa. Znamiona złośliwe usuwa się w całości wraz z marginesem zdrowych tkanek, aby zapobiec ich nawrotom. Podejrzane zmiany skórne należy kontrolować raz na 3 miesiące, a  łagodne raz na rok.

Wideodermatoskopia – szybka i dokładna ocena znamion

Wideodermatoskop to nowoczesne urządzenie, służące do oceny znamion pojawiających się na naszej skórze. Badanie polega na przykładaniu kamery do skóry, która następnie przesyła uzyskany obraz do komputera. Wideodermatoskopia pozwala odróżnić zmiany barwnikowe od niebarwnikowych i wykryć ich złośliwe odmiany. Dr Anita Tarajkowska-Olejnik z Kliniki Melitus dodaje, że system posiada jeszcze jedną zaletę – umożliwia komputerowe porównanie wcześniejszych zdjęć znamion z nowymi i wykazanie różnic (cyfrowa archiwizacja obrazów wideo).

Dermatoskopia i wideodermatoskopia to bardzo skuteczne metody badania skóry. Przyczyniają się do efektywnego diagnozowania wielu zmian. Wczesna diagnoza jest sprawą kluczową, ponieważ umożliwia wycięcie znamion we wczesnym stadium.

Więcej informacji na temat diagnostycznych badań skóry znajdziemy na stronie klinikamelitus.pl.

 

Sekcja reklamowa