5 zalet lipotransferu – jakie korzyści niesie modelowanie ciała własnym tłuszczem?

lipofilling

Lipotransfer ma szerokie zastosowanie głównie dlatego, że bazuje na materiale autogennym, a więc naturalnym, nietoksycznym i niealergizującym. Własna tkanka tłuszczowa jest niezwykle wartościowa, ponieważ koryguje ubytki objętości, a jednocześnie pobudza skórę do naturalnej rewitalizacji. To wyjaśnia uniwersalność lipotransferu, jak również rosnące nim zainteresowanie.

Co to jest lipotransfer?

Zanim przejdziemy do omówienia korzyści płynących z przeszczepu tłuszczu, najpierw wyjaśnijmy, co to jest lipotransfer (lipofilling). Odpowiadając na to pytanie przyjrzyjmy się samej nazwie zabiegu, w której słowo “transfer” poprzedza przedrostek “lipo-”. “Transfer” to przeniesienie czegoś z miejsca na miejsce, natomiast cząstka “lipo-” wskazuje na lipidy, które w dużym uproszczeniu można nazwać tłuszczem. Tak więc lipotransfer to po prostu przeszczep tkanki tłuszczowej. W trakcie zabiegu tłuszcz pobierany jest od pacjenta metodą liposukcji z miejsca, gdzie występował w nadmiarze. Następnie zostaje odpowiednio przygotowywany i w takiej postaci przeszczepiany w dany obszar twarzy lub ciała. Metodę lipotransferu można zastosować do powiększania biustu lub penisa, korekty asymetrii twarzy, redukcji zmarszczek lub blizn, a także odmłodzenia okolicy oczu.

Przeczytaj także: Lipofilling – najczęściej zadawane pytania.

Zalety lipotransferu

Lipotransfer – zabieg 2w1

Na lipotransfer składają się dwie procedury zabiegowe – odsysanie tłuszczu (liposukcja) i przeszczepienie go w miejsce docelowe (reimplantacja). To sprawia, że decydując się na jeden zabieg, czyli lipofilling, uzyskuje się podwójny efekt:

  • wysmuklenia danego obszaru ciała, dzięki redukcji tkanki tłuszczowej z ud, bioder lub brzucha,
  • wymodelowania fragmentu twarzy lub ciała oraz jego dodatkową biorewitalizację (wypełnienie+odmłodzenie).

Wysoki profil bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych zalet lipotransferu jest wysoki profil bezpieczeństwa. Dzięki temu, że do modelowania ciała stosuje się materiał autogenny, pochodzący bezpośrednio od dawcy, który staje się także biorcą, nie ma ryzyka odrzucenia przeszczepu ani jego nietolerancji. Własna tkanka tłuszczowa to najlepszy ze wszystkich dostępnych dziś fillerów pod względem bezpieczeństwa. Jest w 100% naturalna i pozbawiona toksyn, więc bardzo dobrze przyjmowana przez organizm. Co to dokładnie oznacza dla pacjenta? Wysokie prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu i jego wysoką efektywność.

Małoinwazyjna metoda

Pomimo tego, że lipotransfer jest złożoną procedurą, wciąż pozostaje metodą małoinwazyjną. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż jest przeprowadzany w zupełnie wystarczającym znieczuleniu miejscowym. Pacjent pozostaje świadomy, a ponieważ nie musi być poddawany narkozie, nie musi też przebywać w szpitalu i pozostawać pod okiem anestezjologa. Zresztą trzeba pamiętać, że znieczulenie ogólne zawsze wiąże się z pewnym dodatkowym obciążeniem. Ale warto tu zauważyć jeszcze inną korzyść, jaką niosą ze sobą metody małej chirurgii – wysoki komfort pacjenta odczuwalny również w okresie pozabiegowym. Po lipotransferze twarzy czy ciała można w krótkim czasie wrócić do codziennych aktywności, co dla wielu osób jest kluczowe.

Naturalna poprawa

Lipotransfer biustu jest alternatywą dla zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy chemicznych lub implantów. To rozwiązanie dla osób, które preferują naturalne metody. Wypełnienie ciała własnym tłuszczem (nie tylko piersi) przynosi wyraźną, a zarazem subtelną poprawę. Tu nie ma miejsca na sztuczność ani groteskowy nadmiar. Zamierzony efekt osiąga się dzięki przeniesieniu tkanki tłuszczowej z jednego miejsca w inne, czego świadomość w wielu przypadkach jest argumentem przesądzającym za wykonaniem lipotransferu.

Satysfakcjonujące efekty

Pierwsze efekty lipotransferu widzi się od razu po zabiegu. Dotyczy to zwłaszcza poprawy objętości i wygładzenia skóry. Z biegiem czasu rezultaty nasilają się, co wynika ze zmian, jakie w tym czasie zachodzą. Przeszczepione komórki tłuszczowe stopniowo unaczyniają się i zaczynają pracować, tak jak pozostałe. Niewielka część z nich zostaje naturalnie wchłonięta, ale nie powinno to mieć większego wpływu na ostateczny rezultat zabiegu. Duży wpływ ma natomiast praca mezenchymalnych komórek macierzystych, których źródłem jest tkanka tłuszczowa. Komórki te potrafią licznie dzielić się i przemieniać w komórki innego typu, także te tłuszczowe, a ponadto mają zdolność pobudzania tkanek do rewitalizacji. Oznacza to, że potęgują modelujący i odmładzający efekt lipotransferu – dzięki nim skóra zagęszcza się i wygląda młodziej. Takie podwójne działanie komórek macierzystych utrzymuje się przez kilka lat, ale warto podkreślić, że część przeszczepionych komórek zostaje w tkankach na zawsze, a razem z nimi poprawa objętości.

Dowiedz się także o innych metodach modelowania sylwetki.

Jeśli marzysz o zgrabnej figurze i zastanawiasz się nad wykonaniem lipotransferu w Warszawie, zadzwoń i zapytaj – postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Albo od razu umów się na wizytę do dr n. med. Jarosława Zielińskiego – chirurga plastycznego, eksperta od lipofillingu w Klinice Melitus. Dane kontaktowe znajdziesz na tej stronie: https://klinikamelitus.pl/kontakt/