Endokrynologia – leczenie problemów hormonalnych

endokrynologia

Problemy hormonalne mogą wynikać z wielu przyczyn, dotyczą różnych narządów i występują w różnym wieku. Zakłócenia metaboliczne pracy narządów wewnętrznych oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym mogą być spowodowane, między innymi chorobami gruczołów dokrewnych produkujących hormony.

U młodych kobiet dolegliwości często związane są z zaburzeniami pracy jajników wydzielających hormony żeńskie. Może to powodować zakłócenia miesiączkowania, złe samopoczucie, problemy związane z płodnością i inne objawy wewnętrzne, ale także zmiany zewnętrzne np. hirsutyzm (nadmierne owłosienie), trądzik, tendencję do tycia, wypadanie włosów i wiele innych. Leczeniem tych problemów zajmuje się endokrynolog.

Zaburzenia hormonalne a praca tarczycy

Bardzo często problemy endokrynologiczne dotyczą też pracy tarczycy. Prawdopodobnie, zmiany środowiskowe powodują prawdziwą „epidemię” tych dolegliwości, często stwierdzanych obecnie już u młodych ludzi. Zaburzenia pracy tarczycy mogą powodować, między innymi: osłabienie fizyczne, senność, drażliwość, pocenie się, suchość skóry i włosów, tendencję do tycia lub inne zaburzenia wagi, dużą wrażliwość na zimno i inne objawy. W lecznicy Melitus porad związanych z pracą gruczołu tarczycy udziela lekarz endokrynolog z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, ponieważ dolegliwości tarczycy i innych gruczołów dokrewnych mogą wiązać się z problemem utrzymania wagi w naszej klinice porady endokrynologa są połączone ze współpraca z dietetykiem. Jest to bardzo pomocne w przypadku osób odchudzających się.

Zakłócenia pracy nadnerczy 

Ostatnio bardzo często stwierdza się także zakłócenia pracy nadnerczy – gruczołu produkującego, m.in. androgenowe hormony regulujące metabolizm i wiele funkcji organizmu związanych z energią, odpornością na stres, zachowaniami seksualnymi, ogólnie pojętą „siłą i napędem życiowym”. Częstą przyczyną dolegliwości nadnerczy może być stres i niewłaściwe odżywianie. Diagnostyka hormonalna i porady endokrynologa pozwalają przeciwdziałać i leczyć także te problemy.

Wszyscy współpracujący z Lecznicą Melitus lekarze endokrynolodzy należą do najbardziej cenionych specjalistów w Polsce, a nowoczesne metody leczenia pozwalają na niesienie pomocy każdemu pacjentowi w zależności od jego indywidualnych potrzeb.