Ginekologia


Okresowe badania ginekologiczne są jednym z najważniejszych „obowiązków zdrowotnych” wszystkich kobiet, bez wyjątku. Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane co najmniej raz w roku (w przypadku kobiet zdrowych). W przypadku chorych, oczywiście częściej według wskazań lekarza. Dla większości kobiet jest to sprawą oczywistą, lecz dla wielu nadal pozostaje tematem odkładanym na później.

Podstawowe badania ginekologiczne

Lekarz ginekolog w czasie okresowego badania ginekologicznego może określić ryzyko zachorowania na wiele chorób kobiecych, podpowiedzieć, co i jak często należy sprawdzać (mammografia, USG, cytologia, kolposkopia, badania w kierunku zakażenia wirusami HPV, badania genetyczne i inne). Może także na podstawie badań określić, w jakim okresie życia hormonalnego jesteśmy.

Monitorowanie poziomu hormonów jest bardzo istotnym zagadnieniem z punktu widzenia medycyny Anti-Aging, czyli przeciwdziałania zmianom związanym ze starzeniem się organizmu. Wiedza na ten temat i odpowiednie postępowanie pozwalają lepiej funkcjonować psychicznie i fizycznie milionom kobiet na świecie, a także dłużej cieszyć się młodością całego organizmu oraz wyglądu.

Menopauza – leczenie

W przypadku menopauzy duże znaczenie ma czas, gdyż zbyt późno podjęte działania mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W okresie tym, na skutek zaniku poziomu hormonów, zanikają bowiem odpowiednie receptory na wszystkich komórkach ciała odpowiadające za przenoszenie informacji.

Podjęcie (rozpoczęcie) leczenia substytucyjnego 6-8 lat po menopauzie powoduje, że część stosowanych hormonów może nie działać w sposób fizjologiczny, co wiąże się z działaniami niepożądanymi. W lecznicy Melitus ze względu na profil naszego działania duży nacisk kładziemy na zagadnienia związane ze starzeniem wewnątrzpochodnym i hormonalnym. Porad udzielają niezwykle doświadczeni i uznani lekarze, specjalizujący się w ginekologii i endokrynologii. Na miejscu można wykonać wiele badań analitycznych.