Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Botoks czy kwas hialuronowy? Zanim wybierzesz, poznaj ich podobieństwa, różnice i zastosowanie!

Botoks czy kwas hialuronowy? Zanim wybierzesz, poznaj ich podobieństwa, różnice i zastosowanie!

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego budzą duże zainteresowanie osób na przełomie 3. i 4. dekady życia, dla których proces starzenia się skóry stał się bardziej wyraźny, a przez to również bardziej dotkliwy. Cienie pod oczami, kurze łapki, pionowe zmarszczki na czole, lwia zmarszczka – to najczęstsze mankamenty skóry, jakie chcieliby usunąć z pomocą kosmetologii i medycyny estetycznej. A ta oferuje różne rozwiązania. Z którego skorzystać? Co jest lepsze botoks czy kwas hialuronowy?

Jaka jest różnica między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym?

Chociaż toksyna botulinowa, zwana powszechnie botoksem, oraz kwas hialuronowy znajdują podobne zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej (i nie tylko), są to dwie zupełnie różne substancje, które de facto spełniają całkiem odmienne funkcje.

Toksyna botulinowa jest egzotoksyną wytwarzaną przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Jej działanie terapeutyczne polega na blokowaniu uwalniania się acetylocholiny – neuroprzekaźnika, inicjującego skurcz mięśni. Oznacza to, że dzięki botulinie mięśnie na pewien czas zostają “uśpione”, nie kurczą się, a tym samym nie wywołują zmian, widocznych na powierzchni skóry.

Natomiast kwas hialuronowy jest substancją chemiczną naturalnie występującą w ludzkim organizmie. HA należy do grupy glikozaminoglikanów i jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej. Jest więc bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania skóry właściwej, niestety z wiekiem jest go coraz mniej. Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w medycynie anti-aging z kilku powodów. Po pierwsze, jego cząsteczki to silne hydrofile, zapewniające skórze optymalny poziom nawilżenia. Po drugie, odpowiada za stymulację fibroblastów, syntezę endogennego HA, ochronę komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników czy chociażby regulację procesów immunologicznych. Po trzecie, jest preparatem do modelowania wysoce biodegradowalnym i nietoksycznym. W efekcie kwas hialuronowy uznaje się za jedną z najszybszych i najmniej inwazyjnych metod stosowanych w walce z procesem starzenia się skóry – oprócz tego, że doskonale przywraca skórze zdrową kondycję, w naturalny sposób poprawia jej wygląd zewnętrzny.

Kiedy botoks, a kiedy kwas hialuronowy?

Ponieważ właściwości toksyny botulinowej znacznie różnią się od cech kwasu hialuronowego, również ich zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej jest odmienne. Zacznijmy od botoksu. Toksynę botulinową, która, przypomnijmy, czasowo blokuje skurcze mięśni, stosuje się głównie do redukcji zmarszczek mimicznych. Dzięki niej linie i bruzdy znikają, a skóra staje się gładka i rozświetlona. Ale botoks spełnia jeszcze jedną funkcję, przekraczającą w pewnym stopniu działanie wyłącznie estetyczne. W związku z tym, że iniekcja botuliny prowadzi do łagodzenia nadmiernej mimiki twarzy, stanowi profilaktykę przeciwzmarszczkową – mniej marszcząc czoło, powstaje mniej zmarszczek, a te, które już się pojawiły, nie utrwalają się tak bardzo, jak przy “zwykłej” pracy mięśni.

Toksyna botulinowa jest zalecana do niwelowania zmarszczek obecnych w górnych partiach twarzy. Doskonale poradzi sobie z “kurzymi łapkami”, “lwią zmarszczką” oraz liniami przecinającymi czoło. Przyniesie wyraźny efekt naturalnego odmłodzenia, ale nie poradzi sobie z bardziej nasilonymi objawami procesu starzenia się skóry. Botuliny nie stosuje się także w celu modelowania ust.

W takich przypadkach lepiej sprawdzi się terapia kwasem hialuronowym. Hialuronian podawany jest przede wszystkim do korygowania defektów skóry dojrzałej, powstałych w efekcie procesu starzenia związanego z wiekiem oraz tych, będących wynikiem szkodliwego działania promieni UV. Mowa tu głównie o zmarszczkach statycznych i wyraźniejszych bruzdach – zmarszczkach palacza, liniach marionetki, fałdach nosowo-wargowych czy chociażby opadających policzkach. Ponadto kwas hialuronowy świetnie sprawdza się przy powiększaniu i modelowaniu ust, jak również poprawianiu wyglądu szyi i dekoltu, dłoni oraz innych fragmentów ciała. Jest to preparat, o kompleksowym działaniu – wypełnia tkanki miękkie, jednocześnie zapewniając biorewitalizację i bioregenerację skóry.

Co jest bezpieczniejsze botoks czy kwas hialuronowy?

Zarówno toksyna botulinowa, jak i kwas hialuronowy, przeznaczone do zabiegów medycyny estetycznej są substancjami o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Należy przy tym podkreślić, że preparaty z toksyną botulinową są zarejestrowane w bazie leków, więc mogą być stosowane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. Do botoksu stosuje się botulinę o niewielkim stężeniu, jej ściśle określona dawka ma czasowe działanie terapeutyczne, więc wywołuje zmiany długotrwałe, aczkolwiek odwracalne – botoks po pewnym czasie po prostu przestaje działać, tak więc po upływie mniej więcej pół roku można bezpiecznie wykonać go ponownie.

Podobnie jak zabiegi z kwasem hialuronowym, HA jest polimerem biodegradowalnym, nietoksycznym i niedrażniącym. Podany podskórnie jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, nie wywołuje alergii ani innych niepożądanych reakcji immunologicznych. Kwas hialuronowy jest biodegradowalny, czyli ulega powolnej resorpcji. Mimo to, uznaje się go za jeden z najlepszych preparatów zachowujących objętość tkanek – głównie dlatego, że w czasie degradacji najdłużej zachowuje swój wyjściowy rozmiar, co zostało potwierdzone przez badania kliniczne.

Co jest lepsze botoks czy kwas hialuronowy?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Botoks i kwas hialuronowy to substancje, których nie należy utożsamiać, mimo tego, że obie należą do skutecznych i bezpiecznych zabiegów z zakresu anti-aging. Generalnie, wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową jest stosowane głównie w likwidowaniu zmarszczek mimicznych oraz w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Z kolei kwas hialuronowy to rozwiązanie dedykowane osobom z bardziej nasilonymi objawami procesu starzenia, u których zmarszczki mimiczne zostały utrwalone, pojawiły się głębsze linie i bruzdy, a przy tym znacznie pogorszyła się kondycja skóry. Trzeba jednak pamiętać, że ten książkowy podział nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, a najlepszym sposobem, aby wybrać najlepszy dla siebie zabieg jest po prostu konsultacja ze specjalistą. Tylko on może bowiem ocenić stopień i charakter zmian skórnych i dopiero na tej podstawie zaproponować odpowiednią terapię. Dlatego też, jeśli wahasz się między botoksem a kwasem hialuronowym, umów się na wizytę w naszej Klinice – nasi specjaliści rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości!

Sekcja reklamowa