Badanie USG Doppler kończyn dolnych
PODSTAWOWE INFORMACJE
CO TO JEST I KIEDY NALEŻY WYKONAĆ BADANIE USG DOPPLER ŻYŁ KOŃCZYN DOLNYCH?
Badanie flebologiczne za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej
Technika ta stanowi podstawę wszystkich badań wykonywanych w klinice Melitus zgodnie z protokołem VFA – Vein Flow Assessment dr Emila Michalskiego. Każdy pacjent jest badany w ten sposób jako punkt wyjściowy do jakiejkolwiek diagnostyki.
Jeżeli pacjent/ka, nie ma objawów niewydolności żylnej ale w jego rodzinie jest krewny z pajączkami, żylakami czy obrzękami , takie badanie powinno wykonać się raz w roku. Jeśli nie ma obciążenia rodzinnego Doppler wskazany jest raz na dwa lata.
W wypadku gdy występują objawy niewydolności żylnej takie jak : pajączki, żylaki, obrzęk, ból kończyn, świąd, przebarwienia podudzi, uczucie zmęczonych nóg – badanie USG Doppler żył wskazane jest przynajmniej raz w roku a najlepiej co 6 miesięcy.
Każda kobieta planująca ciążę lub już po urodzeniu dziecka , powinna także wykonać takie badanie.
Badanie Doppler żył kończyn dolnych powinno się wykonać także w wypadku przebycia Covid, uprawiania sportu lub innych aktywności wymagających obciążania organizmu.
JAK PRZEBIEGA I NA CZYM POLEGA BADANIE?
Pierwszym etapem badania ultrasonografii dopplerowskiej Duplex jest skanowanie w trybie skali szarości. Jest to standardowe badanie ultrasonograficzne, które wszyscy znamy, gdy lekarze nakładają żel na brzuch kobiety w ciąży i przesuwają skaner, aby zobaczyć dziecko w łonie. Ultrasonografy nie emitują żadnego promieniowania (w przeciwieństwie do rentgenów) i nie wymagają igieł ani iniekcji kontrastu.
Drugą częścią procesu jest skanowanie „ultrasonografią dopplerowską”, skierowane na konkretny obszar ciała i mogące być skierowane wewnątrz żyły.
Wreszcie, trzecią częścią procesu skanowania jest element „przepływu kolorowego” / „kodowania kolorowego”. Dzisiejsze komputery są tak szybkie, że każdy ruch na czarno-białym obrazie ultrasonograficznym może być wychwycony i „zakodowany” jako niebieski lub czerwony w zależności od kierunku przepływu, co umożliwia obserwację przepływu krwi w żyle w czasie rzeczywistym. Ponadto, możemy zobaczyć, kiedy krew płynie normalnie w górę żyły, a kiedy płynie w dół żyły nieprawidłowo, jeśli zastawki nie działają prawidłowo.
Z JAKIEGO POWODU NALEŻY WYKONAĆ BADANIE USG DOPPLER?
Dzięki ultrasonografii dopplerowskiej spektralnej lekarze mogą dokładnie ocenić funkcjonowanie zastawek żylnych, zidentyfikować miejsca zwężenia lub zakrzepów oraz monitorować skuteczność leczenia. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna i bardzo dokładna metoda, która stanowi złoty standard w diagnostyce chorób żył kończyn dolnych.
To właśnie ta zdolność ultrasonografii dopplerowskiej do rzeczywistego zobrazowania przepływu krwi sprawia, że jest to nieodłączna technika w diagnostyce problemów z żylakami u każdego pacjenta oraz w określeniu, które leczenie – lub kombinacja zabiegów – jest najlepsze dla danego pacjenta.
PODSTAWOWE ZALETY
- krótka ,bezbolesna i skuteczna procedura,
- precyzyjne określenie przyczyny problemu medycznego,
- podstawa do ustalenia kolejnych etapów leczenia niewydolności żylnej.
EFEKTY:
- wykrycie zmian chorobowych,
- możliwość oceny dotychczasowego leczenia,
- określenie przyczyny niepokojących dolegliwości,
- wdrożenie skutecznego leczenia.
WSKAZANIA:
- bóle kończyn dolnych,
- uczucie ,, ciężkich nóg”
- obrzęki, drętwienie, zaczerwienienie kończyn dolnych
- powikłania po zabiegach
- ,,pajączki naczyniowe ” lub żylaki
- pojawienie się naskórze przebarwień, zasinienie.
PRZECIWWSKAZANIA:
- poparzenia,
- otwarte rany,
- urazy kości,
- aktywne infekcje w obszarze zabiegowym.
Kto wykonuje zabieg
Informacja dla Pacjentów
Badanie USG Doppler kończyn dolnych – co należy wiedzieć?
Dr Emil Michalski, flebolog w Klinice Melitus stosuję zaawansowaną technikę Spectral Doppler, która odgrywa kluczową rolę w ocenie i monitorowaniu żył kończyn dolnych. Pozwala ona na precyzyjne pomiary przepływu krwi (przedstawiane za pomocą wykresów), co jest niezbędne w diagnostyce schorzeń naczyniowych takich jak żylaki, zakrzepica żylna czy niewydolność żylna.
Technika ta polega na wykorzystaniu efektu Dopplera do analizowania zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od krwinek czerwonych poruszających się w żyłach. Na podstawie tych zmian tworzone są spektralne wykresy, które przedstawiają prędkość i kierunek przepływu krwi w czasie rzeczywistym.
Badanie USG Doppler kończyn dolnych – cennik
Partie | Ceny |
---|---|
nogibadanie USG + skleroterapia
|
od 1000 zł
|
nogikonsultacja flebologiczna + USG
|
350 zł
|
Rozwiązane problemy
Najczęściej zadawane pytania
Czas badania ultrasonograficznego zależy od obszaru i wielkości zmian, które wymagają diagnozy. Zazwyczaj badanie USG trwa około 20 minut.
Badanie USG Doppler nie wymaga specjalnych przygotowań.
Badanie ultrasonograficzne należy do sprawdzonych i bardzo potrzebnych metod diagnostycznych.Dzięki temu badaniu można dokładnie stwierdzić jaki jest stan naczyń żylnych.
CO MYŚLĄ NASI PACJENCI?
Opinie pacjentów
-
Martwiły mnie bóle bez wyraźnej przyczyny. Dzięki badaniu USG mogłem dowiedzieć się, jaka jest ich przyczyna i szybko podjąć leczenie.
Marek, Warszawa -
Badanie USG jest bardzo potrzebne, dzięki niemu dowiedziałam się skąd biorą się moje dolegliwości. Na szczęście okazało się, że można jednak wyleczyć moją chorobę.
Maja, Warszawa -
Badanie było krótkie i nie trzeba było się do niego przygotowywać. Wszystko poszło sprawnie, a ja dowiedziałem się , że moje żyły są ok i mogę dalej chodzić na siłownię i trenować cross fit.
Daniel, Warszawa
Rekomendujemy
Zabiegi uzupełniające
Sprawdź termin