Jakie są wskazania do badania USG Doppler kończyn dolnych?
Badanie USG Doppler to rodzaj nieinwazyjnego badania ultrasonograficznego, stosowanego powszechnie w diagnostyce chorób żylnych. Służy ono do jak najwcześniejszego wykrywania wszelkich schorzeń tętnic i żył. Ze względu na możliwość skutecznej diagnostyki różnych chorób, bezpieczeństwo stosowania i brak szkodliwych skutków ubocznych, badanie to może zostać przeprowadzone u każdego pacjenta i w każdym wieku. Jakie są jednak najczęstsze wskazania do wykonania badania USG Doppler żył kończyn dolnych? Oto, kiedy warto zgłosić się na badanie dopplerowskie do flebologa.
Wskazania do badania USG Doppler żył kończyn dolnych
Bezpośrednim wskazaniem do wykonania USG Doppler są zaburzenia w funkcjonowaniu żył w kończynach dolnych. Jednak, w jaki sposób organizm sygnalizuje, że w pracy naczyń krwionośnych mają miejsce jakieś nieprawidłowości? Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić takie objawy, jak:
- ból i obrzęki kończyn dolnych,
- uczucie ciężkości i zmęczenia nóg,
- parestezje kończyn dolnych, czyli mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia czy kłucie,
- poszerzone naczynia żylne tzw. pajączki,
- żylaki kończyn dolnych,
- nocne kurcze i zespół niespokojnych nóg.
Są to objawy, które powinny skłonić nas do umówienia wizyty u flebologa. Z pozoru niegroźne symptomy, które początkowo możemy wiązać z ogólnym zmęczeniem, okazują się często zwiastunem żylaków, zatorów żylnych czy zakrzepicy żył głębokich – choroby, która w przypadku, gdy nie zostanie poddana w porę odpowiedniemu leczeniu, może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Dzięki badaniu USG Doppler lekarz może wykryć wszelkie patologie żylne poprzez ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.
Na czym polega badanie USG żył?
Przebieg dopplerowskiego badania USG jest całkowicie nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta – polega na przyłożeniu głowicy aparatu USG do badanego obszaru i oceny morfologii naczyń oraz przepływu krwi poprzez efekt Dopplera. Obecnie standardem jest określenie charakteru przepływu krwi przy pomocy metody Duplex, co pozwala na ocenę morfologiczną naczynia oraz jego otoczenia.
Flebolog z naszej kliniki, dr Emil Michalski przeprowadzający badanie USG Dopplera, stosuje natomiast zaawansowaną technikę Spectral Doppler w celu szczegółowej oceny i monitorowania stanu żył. Technika ta pozwala dokonać precyzyjnych pomiarów i zaprezentowanie wyników za pomocą spektralnych wykresów, określających kierunek i prędkość przepływu krwi. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki schorzeń naczyniowych, postawienie trafnej diagnozy i dobranie najodpowiedniejszej metody leczenia.
Pamiętajmy, że w przypadku podejrzenia zakrzepicy u pacjenta, badanie to powinno zostać przeprowadzone jak najszybciej. Zakrzepica żył głębokich to „cichy zabójca”, który rocznie odbiera życie nawet 40 tys. Polakom. Aż w 50% przypadków przebiega ona bezobjawowo, a gdy w jej wyniku dojdzie do zatoru tętnicy płucnej, kończy się to śmiercią pacjenta. Niestety, nawet 70% pacjentów, którzy stracili życie przez zator tętnicy płucnej, nie mieli wcześniej odpowiednio postawionej diagnozy.
Nasi specjaliści alarmują, by nie lekceważyć żadnych, niepokojących objawów ze strony układu krążenia i zgłaszać się na badanie USG Doppler również w ramach profilaktyki.