Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego to żmudne i czasochłonne zadanie – wie o tym każdy, kto zmagał się z tą chorobą skóry. Na szczęście dziś jest wiele metod pozwalających skutecznie poprawić kondycję cery z zaburzeniami naczynioruchowymi – zarówno farmakologicznych, zabiegowych, jak i tych z domowej pielęgnacji.

Na czym polega leczenie farmakologiczne trądziku różowatego?

Leczenie farmakologiczne trądziku różowatego może przebiegać dwiema ścieżkami (niekiedy łączonymi). Jedną z nich jest leczenie miejscowe, do którego wykorzystuje się maści, żele lub płyny do bezpośredniej aplikacji na zmieniony chorobowo obszar skóry. Są przede wszystkim preparaty zawierające metronidazol – substancję, która ogranicza angiogenezę (powstawanie nowych naczyń krwionośnych), a tym samym przeciwdziała powstawaniu nowych teleangiektazji (pajączków). Ponieważ metronidazol, nawet w bardzo niskim stężeniu (1-2%) wykazuje wysoką skuteczność i duże bezpieczeństwo, uznawany jest za lek pierwszego rzutu w leczeniu trądziku różowatego. W dalszej kolejności zalecane się kremy z 20% kwasem azelainowym oraz preparaty z antybiotykami: erytromycyną czy klindamycyną.

Druga droga zwalczania trądziku różowatego to terapia ogólna polegająca na wdrożeniu farmaceutyków przyjmowanych doustnie. Najczęściej jest to metronidazol podawany doustnie lub antybiotyki. Dobre efekty przynoszą tetracykliny, aczkolwiek taka kuracja musi mieć charakter długotrwały. Dzieje się tak, ponieważ poprawa kondycji cery osiągana jest przez zupełnie nieantybiotyczne (bakteriobójcze) właściwości antybiotyków, czyli przez to, że hamują angiogenezę oraz ograniczają liczbę cytokin prozapalnych. Poza tym w leczeniu ogólnym trądziku różowatego o ciężkim przebiegu rozważa się zastosowanie retinoidów, choć trzeba wiedzieć, że terapia pochodnymi witaminy A musi przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jak medycyna estetyczna może pomóc w leczeniu trądziku różowatego?

Jest wiele zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej wspomagających walkę z trądzikiem różowatym. Ważne miejsce w arsenale metod terapeutycznych zajmuje laseroterapia. Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych pozwala na długo (a niekiedy nawet na stałe) pokonać nieestetyczne zmiany skórne. Przy łagodnej postaci trądziku różowatego w naszej Klinice najczęściej wykonuje się “fotoodmładzanie” bazujące na świetle pulsacyjnym generowanym przez głowicę urządzenia IPL. Wśród zabiegów korzystnie wpływających na cerę z zaburzeniami naczynioruchowymi jest elektrokoagulacja. To metoda wykorzystująca właściwości prądu elektrycznego. Dzięki niej, podobnie jak przy laseroterapii, można w sposób bezinwazyjny i bezbolesny, a przy tym dość niedrogi, pozbyć się problemu rozszerzonych naczynek.  Oprócz tego w leczeniu trądziku różowatego pomocne są powierzchowne peelingi chemiczne (z kwasem migdałowym, glikolowym, nawet peelingi dwufazowe), które przeprowadzane cyklicznie mogą wyraźnie złagodzić przebieg choroby.

Dowiedz się więcej o elektrokoagulacji.

A jak w leczeniu trądziku domowego mogą pomóc domowe sposoby?

Mówiąc “domowe sposoby”, mamy na myśli “codzienną pielęgnację”, która w leczeniu trądziku różowatego zajmuje ważne miejsce. Właściwe dbanie o cerę z zaburzeniami naczyniowymi to przede wszystkim fotoprotekcja. Aby uchronić skórę obciążoną trądzikiem rumieniowym przed słońcem najlepiej wybierać filtry o lekkiej konsystencji, z mniejszą ilością tłuszczów – wyjaśnia dr Maria Noszczyk, dermatolog z naszej Kliniki. Poza tym zalecane jest stosowanie właściwych kosmetyków, najlepiej tych, wskazanych przez lekarza prowadzącego. Powinny to być kremy na dzień i na noc wzbogacone o składniki aktywne – witaminy C, PP, B3 oraz polifenole – działające profilaktycznie i neutralizujące zmiany rumieniowe. Na zakończenie należy trzeba podkreślić, że w leczeniu trądziku różowatego konieczne jest zapobieganie wszystkim czynnikom prowokującym rozszerzanie naczynek, co w praktyce oznacza unikanie słońca i solarium, chronienie skóry przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (mrozem, upałem, wiatrem), a także zrezygnowanie z gorących, pikantnych potraw oraz innych indywidualnie niekorzystnych składników żywnościowych.

Borykasz się z trądzikiem różowatym? Umów się na konsultacje dermatologiczne do Kliniki Melitus!

Sekcja reklamowa