Nadpotliwość – rozpocznij właściwe leczenie przed letnimi upałami
Wydzielanie potu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i kontrolowanym przez nasz układ nerwowy. Pocenie się stanowi fizjologiczną zdolność organizmu do termoregulacji (utrzymanie optymalnej temperatury ciała), a także w pewnym stopniu wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Czasem jednak mamy do czynienia z zaburzeniami tego procesu, których efektem może być problem nadpotliwości. Jakie są przyczyny i metody leczenia nadpotliwości? Czy możemy skutecznie powstrzymać nadmierne pocenie na takich obszarach ciała, jak: dłonie, stopy lub pachy?
Czym jest nadpotliwość?
Nadmierna potliwość (hiperhydroza) to problem, który wywołuje nadaktywność gruczołów potowych. Na ciele każdego człowieka znajduje się ok. 3-4 mln gruczołów potowych, które wydzielają dziennie między 500 a 800 ml potu. To naturalne, że potliwość nasila się podczas wzmożonej aktywności fizycznej, stresu czy upalnej pogody. Jednak u niektórych osób nadmierne wydzielanie potu na całej powierzchni ciała pojawia się pomimo optymalnych warunków pogodowych, dobrego samopoczucia i braku podejmowania aktywności ruchowej. W takim przypadku mówimy o problemie nadpotliwości, który może dotyczyć całego ciała, jednak najczęściej nadmierna potliwość dotyczy okolic pach, dłoni i stóp.
Przyczyny nadpotliwości. Diagnostyka nadpotliwości
Istnieje kilka czynników, które mogą wywoływać problem nadpotliwości. Nadmierne pocenie się może wynikać z naszych predyspozycji genetycznych – wtedy mówimy o nadpotliwości pierwotnej, której pierwsze objawy obserwuje się już w okresie dojrzewania. Nadpotliwość wtórna to natomiast dolegliwość, która stanowi efekt uboczny działania innych czynników np. chorób czy przyjmowanych leków. Ten rodzaj nadpotliwości może pojawić się m.in. wraz z nadczynnością tarczycy, cukrzycą czy zaburzeniami układu nerwowego. Pracę gruczołów potowych na powierzchni dłoni, stóp czy pach mogą aktywować także przyjmowane leki przeciwdepresyjne, kardiologiczne, dermatologiczne lub hormonalne.
Nadmierne pocenie się latem – jak z nim walczyć?
Nadpotliwość, bez względu na to, czy jest efektem działań niepożądanych leków czy czynników genetycznych, to bardzo krępujący problem, który bardzo często wywołuje trudności w kontaktach towarzyskich i zawodowych. Miesiące letnie, obfite w dużą ilość słonecznych i upalnych dni, są dla osób zmagających się z nadmierną potliwością źródłem ogromnego stresu i napięcia.
Chorzy bardzo często starają się radzić sobie z tym problemem na własną rękę np. poprzez stosowanie antyperspirantu z dodatkiem chlorku glinu, który hamuje nadmierną aktywność gruczołów potowych. Coraz częściej jednak słyszy się o szkodliwości preparatów z glinem, a dokładnie o ich kancerogennym działaniu. To sprawia, że wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań na zmniejszenie miejscowej potliwości pach, dłoni czy stóp.
W przypadku nadpotliwości czasem stosuje się leki antycholinergiczne na bazie oksybutyniny. Wywołują one jednak sporo działań niepożądanych np. suchość spojówek, tachykardia czy problemy żołądkowe, w związku z czym nie są zalecanymi środkami do dłuższego stosowania.
Jednym z możliwych rozwiązań problemu nadmiernej potliwości jest sympatektomia, czyli zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu fragmentu pnia współczulnego, który odpowiada za nadpotliwość w określonych częściach ciała. Leczenie operacyjne wykonuje się jednak najczęściej u pacjentów z ciężką nadpotliwością, u których inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
“W Klinice Melitus problem nadmiernej potliwości leczymy przy pomocy toksyny botulinowej (botoksu), którą miejscowo ostrzykuje się wybrane okolice ciała. Botoks blokuje sygnały nerwowe odpowiedzialne za stymulację produkcji potu.” – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Pniewski. Jest to skuteczny i bezpieczny dla pacjenta sposób leczenia nadmiernej potliwości pach i dłoni, który pozwala znacząco zredukować problem pocenia się na od kilku do kilkunastu miesięcy. Tą metodą leczymy zarówno nadpotliwość pierwotną, jak i wtórną – dla utrzymania efektów zabiegi należy powtarzać po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy. Niemniej, wysoka skuteczność (przewyższająca m.in. działanie antyperspirantów) oraz niska inwazyjność w połączeniu z krótkim czasem trwania zabiegu, sprawia, że jest to obecnie jeden z częściej stosowanych sposobów na nadpotliwość.
Dowiedz się więcej na temat leczenia nadpotliwości w naszej klinice.