Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Sekrety botoksu

Sekrety botoksu

Dermatologia estetyczna opatentowała wiele sposobów na to, aby złagodzić proces starzenia i poprawić wygląd człowieka. Przełomową innowacją w tej dziedzinie stał się tzw. botoks. Czym właściwie jest substancja, która kryje się pod tą nazwą i na czym polega leczenie botoksem?

Co to jest botoks?

Botoks, określany również toksyną botulinową, to powszechnie używana nazwa dla jadu kiełbasianego. W zbyt dużych dawkach ma on działanie szkodliwe dla organizmu ludzkiego, jednak naukowcy odkryli, że stosowany w odpowiedniej ilości może mieć niezwykle skuteczne zastosowanie w dermatologii i medycynie estetycznej. Botoks wykorzystywany jest nie tylko w walce ze zmarszczkami, lecz także w leczeniu nadmiernej potliwości oraz kurczu twarzy i powiek.

Jak działa toksyna botulinowa?

Jad kiełbasiany działa poprzez trwałe połączenie z płytką nerwowo-mięśniową i porażenie skurczu mięśnia. Proces opiera się na fragmentacji białka, które jest niezbędne do wydzielania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych. Acetylocholina to neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się i nie dochodzi do skurczów.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie

Toksyna botulinowa stosowana w odpowiednich dawkach ma swoje działanie terapeutyczne. Pierwsze badania nad jadem kiełbasianym sięgają XIX w., jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku botoks zaczął być stosowany na skalę powszechną. Na potrzeby medycyny toksyna jest produkowana z wyizolowanych szczepów bakterii i pakowana próżniowo w ściśle określonych dawkach. Zabiegi są dzięki temu całkowicie bezpieczne i cechują się niezwykłą skutecznością. Toksyna botulinowa jest stosowana m. in. w leczeniu:

  • zeza;
  • kurczu twarzy i powiek;
  • kręczu karku;
  • schorzeń, które są związane z występowaniem tzw. “tików nerwowych”;
  • achalazji przełyku, czyli kurczu wpustu;
  • nadmiernej potliwości;
  • stopie końsko-szpowatej;
  • nadmiernym napięciu mięśni, np. u dzieci z porażeniem mózgowym.

Zastosowanie botoksu w dermatologii i medycynie estetycznej

Preparat zostaje wprowadzony w powierzchnie oczyszczonej i odtłuszczonej skóry przy pomocy niewielkiej igiełki. Punkty iniekcji rozmieszczone są o kilka centymetrów od siebie. Umożliwia to dotarcie substancji czynnej w ściśle określone miejsce. Zabieg trwa około 15-20 minut. Nie jest to procedura bolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia. Pacjenci bardzo chętnie poddają się zastrzykom z botoksu, ponieważ ich efekty widać już po około 2-3 dniach. Zabieg można powtarzać co 6-8 miesięcy, jednak nie częściej niż co 3 miesiące. Zdecydowanym atutem tego zabiegu jest jego nieinwazyjność. Nie wymaga on też uprzedniego przygotowania, a zaraz po jego zakończeniu pacjenci mogą wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Przeciwwskazania do botoksu

Przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu toksyną botulinową jest niewiele i należą do nich m. in.:

  • ciąża i okres karmienia;
  • zażywanie niektórych leków np. rozkurczowych, antybiotyków aminoglikozydowych;
  • nadwrażliwość na składniki preparatu;
  • schorzenia zapalne skóry np. trądzik;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

W Klinice Melitus każdy zabieg jest poprzedzony indywidualną konsultacją, dlatego nie należy się go obawiać. Botoks jest zabiegiem sprawdzonym, całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym, a przy tym skutecznym i bezbolesnym. Wszystko to sprawia, że coraz częściej i z większą przyjemnością korzystamy z zabiegów toksyną botulinową.

Sekcja reklamowa