Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Umów się na dermatoskopowe badanie znamion jeszcze przed sezonem wakacyjnym!

Umów się na dermatoskopowe badanie znamion jeszcze przed sezonem wakacyjnym!

Jeśli posiadasz pieprzyk lub inną zmianę skórną, która wydaje ci się niepokojąca, nie czekaj, umów się na badanie dermatoskopowe. Zaleca się, aby dermatoskopię wykonywać regularnie dwa razy w ciągu roku – najlepiej przed wakacjami i tuż po nich. Dlatego już teraz umów się na wizytę!

Dlaczego nie warto odwlekać badania dermatoskopowego?

Posiadasz pieprzyk, który dziwnie wygląda? Masz wrażenie, że zmienił się w ostatnim czasie? A może wcale go wcześniej nie było? W każdym przypadku, gdy znamię skórne, obojętnie stare czy nowe, budzi niepokój, zawsze należy umówić się do dermatologa i je przebadać.

Chociaż tylko (albo aż) połowa groźnie wyglądających pieprzyków okazuje się mieć podłoże kancerogenne, nie warto odraczać wizyty u specjalisty ani bagatelizować podejrzanych zmian skórnych. Nie warto, ponieważ dzięki dermatoskopii można wykryć chorobę we wczesnym jej stadium, co znacznie poprawia rokowania! W Polsce rak skóry wyleczalny jest w 97% przypadków, pod warunkiem, że nie zostanie rozpoznany zbyt późno.

Zwlekając z ustaleniem terminu dermatoskopii, niejednokrotnie odbiera się sobie szansę na szybką diagnozę i szybkie leczenie. Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów, który jednak w początkowej fazie daje się całkowicie pokonać! Ponadto jest jednym z tych nielicznych raków, którego łatwo zauważyć, ponieważ pojawia się na powierzchni skóry. Trzeba jednak wiedzieć, jak patrzeć!

Jakie znamiona są niebezpieczne?

O tym, jak obserwować swoją skórę, aby móc rozpoznać ewentualnie niebezpieczne pieprzyki, mówi “ABCDE czerniaka”. Jest to system oceny znamion skórnych, który każe zwracać uwagę na poszczególne kryteria:

  • A, czyli asymetrię;
  • B, czyli brzegi;
  • C, czyli czarny, czerwony lub niejednolity kolor;
  • D, czyli duży rozmiar, przekraczający 0,5 cm;
  • E, czyli ewolucja, wszelkie zmiany, jakim ulega na przestrzeni czasu.

Niepokojące zmiany skórne to nie tylko te asymetryczne, o poszarpanych granicach, czarne, czerwone o nierównomiernej powierzchni. To także wszelkie stany zapalne, pieprzyki wywołujące swędzenie i pieczenie oraz zmiany, z których sączy się krew. Zresztą, co podkreśla dr n. med. Maria Noszczyk, ceniona dermatolog, założycielka Kliniki Melitus, podczas samobadania skóry trzeba przyglądać się nie tylko pieprzykom, brodawkom czy znamionom, ale również całej powierzchni ciała. Czerniak bowiem może pojawiać się pod postacią zupełnie nowej zmiany skórnej. Dlatego też konieczne jest konsultowanie z dermatologiem wszelkich znamion, nawet tych wyglądających niegroźnie. Trzeba mieć tę świadomość, że chociaż samobadanie z całą pewnością odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce nowotworów skóry, “ABCDE czerniaka” jest jedynie poglądowe i w żadnym wypadku nie może zastąpić specjalistycznej oceny lekarskiej!

Na czym polega dermatoskopia znamion?

Dermatoskopia znamion skórnych jest prostym, a zarazem bardzo potrzebnym badaniem. Dermatoskop to mikroskop posiadający źródło światła. Jego lupa powiększająca obraz 30-, 40-krotnie, pozwala dostrzec, czy dana zmiana zawiera komórki barwnikowe, a także określić jej charakter. Jeśli jest on łagodny, pacjent będzie musiał regularnie się kontrolować. Natomiast, jeśli jest złośliwy, wówczas konieczne jest usunięcie obserwowanego pieprzyka oraz wysłanie jego wycinka do badania histopatologicznego, którego wynik wykaże stopień zaawansowania zmian i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Badanie dermatoskopowe jest krótkotrwałe, bezbolesne i nieinwazyjne. Część pacjentów boi się jednak, że dermatoskopia będzie oznaczać interwencję chirurgiczną, której woleliby uniknąć, bo przecież “znamion lepiej nie ruszać”. Niestety jest to pokutujący mit, który zbiera wielkie żniwo. Gros polskich pacjentów onkologicznych jest diagnozowanych zbyt późno – podkreśla dr n. med. Marek Kwiatkowski, chirurg przyjmujący w naszej Klinice. Przekonanie, że wycinając podejrzane znamię, otworzy się puszkę Pandory jest błędne z założenia, bowiem to właśnie zostawiając je, narażamy się na najgorsze, a więc pozwalamy groźnemu nowotworowi się rozwinąć. Usuwanie niebezpiecznych pieprzyków jest standardowym zaleceniem, które stosuje się w całej Europie. Zresztą dziś usunąć znamiona można na różne sposoby – nie tylko chirurgicznie, ale także laserowo, z użyciem prądu (elektrokoagulacja) lub poprzez zamrażanie (krioterapia). Gdyby wzrosła świadomość społeczna na temat profilaktyki nowotworowej, gdybyśmy zaczęli regularnie wykonywać dermatoskopowe badanie znamion, bądź chociaż przyłożyli się do samobadania skóry, wówczas wzrosłaby także z pewnością liczba Polaków wyleczonych z czerniaka – która dziś wynosi jedynie 10%.

Jeśli chcesz umówić się na badanie dermatoskopowe znamion skórnych, skontaktuj się z nami: https://klinikamelitus.pl/kontakt/

Sekcja reklamowa