Wazektomia – skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Zalety wazektomii

Wazektomia jest zabiegiem małoinwazyjnym wykonywanym w znieczuleniu miejscowym trwającym około 30 minut. Polega na zablokowaniu przemieszczania plemników do nasienia. Po zabiegu objętość nasienia zmniejsza się o 1-2%. Nasienie nadal istnieje, ale nie ma w nim plemników. Po wazektomii jądra nadal wytwarzają plemniki, ale są one wchłaniane przez organizm. Wazektomia zapobiega ciąży lepiej niż jakakolwiek inna metoda kontroli urodzeń, z wyjątkiem abstynencji.

  • Czym jest wazektomia?

Wazektomia jest bardzo skuteczną oraz trwałą metodą antykoncepcji. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym bez użycia skalpela. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj 20-30 minut. Warto podkreślić, że wazektomia nie powoduje natychmiastowej bezpłodności. Po wazektomii wymagana jest inna – dodatkowa metoda antykoncepcji do czasu potwierdzenia okluzji nasieniowodów poprzez badanie ogólne nasienia po wazektomii (PVSA) (8-16 tygodni po zabiegu).

  • Kto powinien skorzystać z zabiegu wazektomii?

Wazektomie są niezwykle skuteczne. Po tej procedurze mężczyźni mają mniej niż 1 procent szans na zajście partnerki w ciążę. Wszystkie operacje są obarczone ryzykiem, ale wazektomia jest zwykle nieskomplikowana. Istnieje około 2 do 3 procent szans na infekcję, krwawienie lub ból. Wazektomia jest skierowana do wszystkich mężczyzn, którzy chcą uprawiać bezpieczny seks, bez ryzyka zajścia w ciążę partnerki.

Podstawowe zalety wazektomii

Zabieg wazektomii „metodą kanadyjską” charakteryzuje się najwyższą skutecznością i najmniejszym odsetkiem powikłań. Polega na koagulacji (termoobkurczaniu) odcinka brzusznego nasieniowodu oraz na pozostawieniu „otwartego” odcinka jądrowego nasieniowodu, który dodatkowo jest przemieszczany poza osłonkę powrózka nasiennego.

Dzięki takiemu manewrowi plemniki, które są cały czas produkowane mają swobodne ujście przez co prawie nigdy nie wystąpi efekt „przewlekłego bólu jąder”. Dostępne są inne stałe i nietrwałe alternatywy dla wazektomii.

Wazektomia - efekty

Po zabiegu objętość nasienia zmniejsza się o 1-2%.

Nasienie nadal istnieje, ale nie ma w nim plemników.

Wazektomia - wskazania

Motywacje do wykonania wazektomii są różne, dlatego decyzję należy podjąć w sytuacji bez przymusu i stresu. Ogólnie rzecz biorąc, wazektomia jest wskazana dla każdego w pełni poinformowanego mężczyzny, który nie chce mieć dzieci i który pragnie niedrogiej ambulatoryjnej metody dobrowolnej stałej chirurgicznej sterylizacji. Należy podkreślić, że szacunek dla osobistej decyzji pacjenta jest niezbędny.

Wazektomia - przeciwwskazania

Oczywiście nie ma absolutnych przeciwwskazań, ale młodszy wiek (poniżej 30 lat), brak dzieci, brak aktualnego związku, niektóre ciężkie choroby i ból moszny można uznać za przeciwwskazania względne. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również specyficzne nieprawidłowości anatomiczne, duże żylaki powrózka nasiennego i wodniaki, a także ostre infekcje skóry.

Wazektomia - zasada działania

Zabieg wazektomii „metodą kanadyjską” – poznaj zasadę działania

Wazektomia metodą kanadyjską jest prostym sposobem na skuteczną antykoncepcję dla mężczyzn. WBS polega na zablokowaniu przepływu plemników przez nasieniowód.
Doprowadza do sytuacji, w której mężczyzna prowadzi normalne życie płciowe, a jednocześnie jego partnerka nie zachodzi w ciążę.

W tej metodzie nie jest używany skalpel, oznacza to, że skóra nie jest przecinana. Zamiast tego używa specjalnego narzędzia, szczypiec. Jest to niezawodna i najpewniejsza forma ochrony przed nieplanowaną ciążą. Popularność tego zabiegu rośnie z roku na rok. Zabiegi są wykonywane od ponad 15 lat.

Przed zabiegiem zalecana jest konsultacja stacjonarna ew online. Należy wykonać badania USG moszny, morfologię APTT, PT oraz ogolić mosznę.

Wazektomia – cennik

ZabiegCena
wazektomia klasyczna 2500zł- 1h
wazektomia metodą kanadyjską2500 zł

Jeśli masz więcej pytań odnośnie zabiegów, zadzwoń: 22 833 74 38