Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

ABCD nowotworu skóry

ABCD nowotworu skóry

W opinii Polaków, od niepamiętnych czasów „rak się boi noża”. Nawet wykształceni ludzie boją się usuwania podejrzanych i niepokojących zmian. Niestety nieusunięte mogą prowadzić do nowotworu. Wszystkie zmiany skórne należy pokazać lekarzowi.

 

Chirurgiczne usunięcie jest jednocześnie leczeniem, gdyż jest podstawowym elementem postępowania w przypadku najgroźniejszych nowotworów skóry.

W przypadku czerniaka będącego najgroźniejszym nowotworem skóry usunięcie jest początkiem leczenia, które we wczesnych etapach dobrze rokuje. Zwlekanie i strach przed nożem powoduje zawsze wzrost zmiany i przejście do poważniejszego stadium, a ostatecznie przerzuty do innych narządów. Umieralność z powodu czerniaka stale rośnie, co (poza wysokim wpływem promieni UV) wiąże się z niechęcią, lub niemożnością odwiedzania gabinetów lekarskich, czyli mówiąc wprost- przyczyną w dużej mierze jest po prostu głupota.

ABCD, czyli ocena nowotoru skóry

Dla tych którzy okiełznali strach przed doktorem, kolejność postępowania w przypadku różnych „nieokreślonych” zmian na skórze jest następująca. Wszystkie znamiona, czyli nie gojące się zmiany skórne, a także zmiany nowopowstałe należy pokazać lekarzowi, najlepiej dermatologowi. Lekarz ogląda zmiany „okiem” i przez dermatoskop czyli przez specjalną lupę ze światłem. W przypadku znamion barwnikowych posługuje się systemem ABCD, czyli oceną: A. asymetrii, B. brzegu, C. koloru, D. rozmiaru (diameter) i zróżnicowania. Zmiana asymetryczna, o nierównym i zamazanym brzegu, niejednorodnym kolorze i większego rozmiaru (powyżej 6 mm) jest bardziej podejrzana. Dodatkowo niepokojące objawy to stan zapalny, sączenie lub krwawienie, zaburzenia czucia oraz wszelka zmiana w ostatnim czasie w parametrach.

Samodzielna kontrola znamion

Osobom które mają wiele zmian barwnikowych na skórze lekarz poleci zwracać uwagę na te cechy, także pomiędzy wizytami kontrolnymi. Gdy znamion barwnikowych na skórze jest dużo wizyty powinny mieć miejsce 1-2 razy w roku, a dodatkowo zawsze gdy dzieje się cos niepokojącego. Można wykonać dermatoskopię komputerową, fotografującą i zapisującą wszystkie zmiany w obrębie badanych znamion. Podejrzane znamiona i wszystkie, które źle rokują czyli są w miejscach drażnionych (dłonie, stopy, miejsca pod gumką od bielizny itp.) powinno się profilaktycznie wyciąć chirurgicznie. To pozwala zapomnieć o zmianie i całym strachu.

Niektóre zmiany skórne są całkiem łagodne i nie podnoszą ryzyka zachorowania na czerniaka. Jeżeli estetycznie przeszkadzają je również można usuwać ze skóry, czasem metodami nie chirurgicznymi zawsze jednak pamiętając, że może to robić wyłącznie lekarz. Zdarza się, że pod „zwykłą kurzajką” umiejscawia się inna niepokojąca zmiana, a to może stwierdzić wyłącznie doświadczone oko doktora.

Jeżeli niepokoi cię jakaś zmiana na ciele to niezwłocznie zapisz się na wizytę do Klinki Melitus. Dermatolog zweryfikuje, jak należy z nią postąpić, a ty będziesz mógł spać spokojnie i nie martwić się o swoje zdrowie.

Sekcja reklamowa