Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Dermatoskopia – badanie znamion. Przebadaj się w Klinice Melitus

Dermatoskopia – badanie znamion. Przebadaj się w Klinice Melitus

Dermatoskopia to proste badanie znamion, które najlepiej wykonać jesienią i zimą. Podczas wakacji jesteśmy narażeni na dużą dawkę słońca, a to właśnie promieniowanie UV jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka. Ten bardzo groźny nowotwór skóry można w 100% wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Dermatoskopia może uratować życie! 

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem diagnostycznym. Pełni kluczową rolę w profilaktyce nowotworów skóry. Wykonuje je dermatolog przy pomocy dermatoskopu – urządzenia optycznego służącego do oceny znamion w około 10-krotnym powiększeniu.

Badanie dermatoskopowe nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Ocena mikroskopowa trwa kilkanaście minut, czasem dłużej, jeśli znamion jest więcej. Wykonujący je lekarz może szybko rozpoznać podejrzane zmiany skórne, zakwalifikować je do pilnego usunięcia i badania histopatologicznego. Dermatoskopia pozwala w porę wykryć groźne znamiona i zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej.

Dermatoskopia a wideodermatoskopia

Do oceny dermatologicznej znamion stosuje się dermatoskop albo wideodermatoskop. Dermatoskop to specjalistyczne szkło powiększające ze źródłem światła i skalą. Natomiast wideodermatoskop jest zaawansowaną wersją tego urządzenia. Ma wbudowany aparat cyfrowy i umożliwia zapisanie zdjęć w programie komputerowym. Wideodermatoskopia, nazywana dermatoskopią cyfrową, pozwala stworzyć i archiwizować „mapę znamion”, aby na tej podstawie monitorować rozwój zmian skórnych, zwłaszcza tych o niepewnym charakterze.

Kiedy i jak często badać znamiona?

Dermatoskopia jest badaniem przesiewowym, które należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie jesienno-zimowym. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka nowotworowego powinny badać znamiona częściej, 2-3 razy w roku, w zależności od wskazań lekarza. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów:

  • z jasną karnacją i dużą ilością znamion,
  • z obciążonym wywiadem rodzinnym,
  • ze znamionami atypowymi.

Ponadto badanie dermatoskopowe trzeba wykonać w trybie pilnym, jeśli zauważy się zupełnie nową zmianę skórną lub dostrzeże, że istniejący od dawna pieprzyk powiększył się, zmienił kolor, strukturę, kształt. Czujność powinny zwrócić przede wszystkim znamiona:

  • asymetryczne,
  • o nierównych brzegach,
  • czerwone lub czarne,
  • duże, o średnicy >6 cm,
  • z objawami stanu zapalnego,
  • swędzące, piekące.

Dowiedz się więcej o samobadaniu znamion, poznaj ABCD nowotworu skóry

Kiedy znamię trzeba usunąć w trybie pilnym?

Zdarza się, że badanie dermatoskopowe ujawni podejrzane znamię, które lekarz zakwalifikuje do usunięcia. Chcemy w tym miejscu szczególnie podkreślić, że obawa przed poruszeniem niepokojącej zmiany skórnej jest nieuzasadniona. Hipoteza, według której „rak boi się noża”, nie ma żadnych podstaw naukowych. Zmiany nowotworowe nie uzłośliwiają się pod wpływem skalpela, lecz czasu. Pozostawione bez leczenia będą się rozrastać, niosąc poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Podejrzaną zmianę skórną trzeba wyciąć wraz z marginesem okalającej tkanki, a następnie skierować do badania histopatologicznego. Wyniki przesądzają o dalszym postępowaniu. Chirurgiczne usuwanie znamion ma charakter profilaktyczny, zapobiega rozwojowi i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. To działanie standardowe i konieczne.

Dermatoskopia – gdzie najlepiej zbadać znamiona?

W naszej klinice wykonujemy zarówno badanie dermatoskopowe, jak i chirurgiczne usuwanie znamion. Oferujemy holistyczną opiekę prowadzoną przez doświadczonych specjalistów – dermatologów i chirurgów, pracujących na najlepszym sprzęcie medycznym. Dysponujemy nowoczesnym wideodermatoskopem. To kompletny system diagnozowania, monitorowania i archiwizowania danych, pozwalający na szczegółowe porównanie kolejnych wyników badań dermatoskopowych. Zapraszamy do Kliniki Melitus!

Chcesz umówić się na dermatoskopię? Zadzwoń: 603 060 621 lub wypełnij formularz zgłoszeniowy:  https://klinikamelitus.pl/kontakt/

Sekcja reklamowa