Blefaroplastyka, czyli sposób na odmłodzenie spojrzenia
Piękne spojrzenie to klucz do sukcesu. Niestety wraz z wiekiem okolice oczu tracą swoją elastyczność i młodzieńczy wygląd. Skóra na powiekach ulega zwiotczeniu, przez co nieestetycznie opada. Powstanie tzw. worków pod oczami może być nie tylko problemem estetycznym, ale także zdrowotnym. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby pozwalające odmłodzić nasze spojrzenie, a jednym z nich jest blefaroplastyka. To zabieg plastyczny polegający na dokonaniu korekty powiek górnych i dolnych.
Blefaroplastyka – plastyka powiek
- Plastyka powiek górnych. Wskazaniem do przeprowadzenia plastyki powiek górnych jest ich zwiotczała skóra lub jej nadmiar. Niekiedy opadający fałd może ograniczać nawet pole widzenia i daje efekt ciężkiej powieki.
- Plastyka powiek dolnych. Wskazaniem do przeprowadzenia plastyki powiek dolnych jest utrata elastyczności skóry tych okolic, co powoduje wystąpienie tzw. “worków” pod oczami, zmarszczek i efektu zmęczonego spojrzenia.
Blefaroplastyka – na czym polega zabieg?
Zabieg plastyki powiek wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Przed jego przeprowadzeniem ma miejsce konsultacja z lekarzem, który przekazuje wszystkie niezbędne informacje ozabiegu, a także zleca wykonanie podstawowych badań. Dr n. med. Jarosław Zieliński, specjalista chirurgii plastycznej z Kliniki Melitus w Warszawie dodaje, że możliwe jest wykonanie plastyki powiek górnych i dolnych jednocześnie. Korekta powiek górnych polega na wycięciu nadmiaru skóry z tego miejsca, niekiedy także zbędnej tkanki tłuszczowej. Plastyka powiek dolnych także skupia się na usunięciu nadmiaru skóry, redukcji “worków” oraz zwiększeniu napięcia powieki. Chirurgiczne cięcia wykonuje się w naturalnych anatomicznych fałdach, dzięki czemu po wygojeniu blizny są niewidoczne (powiekę górną nacina się w miejscu jej naturalnego zagięcia, a dolną przy linii rzęs). Szwy wykorzystane do zabiegu są bardzo cienkie i można zdjąć je po około 5-7 dniach. Efekt operacji może utrzymywać się nawet kilkanaście lat, a u niektórych pacjentów być stały.
Zalecenia po plastyce powiek
Po blefaroplastyce powieki górnej i dolnej może wystąpić bolesność operowanych miejsc (w pierwszej dobie). Lekarze zalecają wówczas pacjentom zażywanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Przez około 7 dni okolice oczu mogą być także delikatnie opuchnięte i zasinione. Pomocne okażą się wówczas zimne okłady. Nie powinno się w tym czasie nadmiernie przemęczać wzroku oraz należy ograniczyć aktywność fizyczną.
Plastyka powiek – przeciwwskazania
- Tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w trakcie miesiączki lub tuż przed nią.
Podstawowym warunkiem do przeprowadzenia plastyki powiek jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta.
Blefaroplastyka pozwala pacjentom odzyskać młode i piękne spojrzenie. Korekcja powiek daje estetyczny efekt oraz pozwala czuć się bardziej komfortowo. Dzięki zabiegowi można uzyskać naturalny i symetryczny wygląd oczu.
Więcej informacji na temat blefaroplastyki na stronie klinikamelitus.pl.