Skip to main content

Przyczyny cellulitu

Przyczyny cellulitu

U każdej kobiety cellulit ma co najmniej parę przyczyn, ale aby najsprawniej z nim walczyć warto zdiagnozować, która z nich pełni u nas najważniejszą rolę.

 

Cellulit obrzękowy

Cellulit obrzękowy charakteryzuje się ogólną tendencją do obrzęków widoczną zwłaszcza na podudziach i stopach pod koniec dnia, a także wahaniami wagi w cyklu miesięcznym. Obszary ciała objęte cellulitem są dość miękkie. Szybko zauważymy poprawę dzięki wszelkim masażom limfatycznym, a także metodom przeciwdziałającym ogólnym obrzękom czyli wszelkim, także naturalnym środkom odwadniającym. Należy przestrzegać diety niskosodowej i pić dużo wody, która drenuje i wypłukuje z ciała sód i obrzęki. Cellulit obrzękowy może też występować u osób z mało rozwiniętą tkanką mięśniową, chociaż  u mało wysportowanych osób właściwym problemem może nie być cellulit jako taki lecz, defekt wynikający z wiotczenia mało napiętych mięśni, które obsuwają się wraz z grawitacją w dół, co powoduje „przygniecenie” i pofałdowanie tkanek poniżej, w okolicy tzw. bryczesów, nisko na spodzie pośladków i na udach. Niestety w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyt na siłowni. Jako kuracje wspomagające posłużą urządzenia stymulujące napięcie mięśni – czyli wszelkie elektrostymulacje, także w urządzeniach łączących różne funkcje jak np. VIP, Symphony itp.

Cellulit włóknisty

Przeciwieństwem tego nieprawdziwego cellulitu jest występujący czasem u osób bardzo szczupłych i wysportowanych cellulit najwłaściwszy, nazywany włóknistym. Ciało jest twarde, a przy ucisku uwidaczniają się  pofałdowania przypominające sprężynowy materac. Nie pomoże drakońska dieta i katorżnicze ćwiczenia, bo zraziki tłuszczu  otoczone są włóknami, co pogarsza ukrwienie i hamuje w tym miejscu metabolizm. Trzeba zacząć od serii masaży rozluźniających tkankę włóknistą i usprawniających przepływ krwi- endermologii lub niezastąpionych, klasycznych  masaży ręcznych, także w wersji masażu izometrycznego (w napięciu mięśniowym), koniecznie kontynuowanego w domu ze środkami przeciwcellulitowymi. Na starcie pomocna okaże się także mezoterapia lekarska ze środkami poprawiającymi krążenie i przyspieszającymi transport tłuszczu z komórek.

Najbardziej „banalny” cellulit wynika jednak z wiążącego się z wyżej wymienionymi formami zwykłego nagromadzenia tłuszczu w kobiecych zaokrągleniach. Ta forma celulitu dla zmylenia może wystąpić także u osób z prawidłową masą ciała.

Jak się pozbyć cellulitu?

Z nowości dla osób zmagających się z tym problemem dużo mówi się o urządzeniach wykorzystujących niszczące tłuszcz zimno (niezarejestrowane jeszcze w Europie urządzenia do krioterapii tłuszczu). Całkiem realna i coraz popularniejsza jest natomiast liposukcja, którą dzięki nowym urządzeniom (BodyJet, Water Jet)  z laminarnym (sprężonym) strumieniem płynu znieczulającego i emulgującego tłuszcz można wykonać niemal „z marszu” i bez konieczności wykonywania znieczulenia ogólnego i dłużej rekonwalescencji. Zabieg jest nieporównanie mniej brutalny od klasycznej liposukcji i już następnego dnia po zabiegu prawie nie ma obrzęku. Gdyby nie noszona przez 2 tygodnie bielizna obciskająca od razu można by wystąpić na plaży prezentując nowy rozmiar kostiumu kąpielowego, tym bardziej że wyciągnięty tłuszcz można podać z powrotem w inne miejsce np. do zbyt małego biustu. Ta technika bywa nazywana „puzzle” i jest autentycznym przełomem w zabiegach modelujących ciało, bo do tej pory przeszczepiany tłuszcz na skutek dużego uszkodzenia w momencie liposukcji (pobrania) szybko się wchłaniał, a obecnie wykonywane zabiegi dają trwały i szybki efekt.

Sekcja reklamowa