Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Dermatoskopia – badanie, które trzeba wykonać po wakacjach!

Dermatoskopia – badanie, które trzeba wykonać po wakacjach!

Słoneczne lato to najbardziej newralgiczny moment w roku, kiedy skóra jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. W Polsce wakacje są coraz bardziej upalne, coraz częściej też Polacy spędzają urlop w egzotycznych zakątkach świata, gdzie słońce grzeje znacznie mocniej, a przy tak intensywnej dawce UV o uszkodzenia skóry, również te niewidoczne gołym okiem, naprawdę nietrudno! Dlatego pierwsze tygodnie po wakacjach  to odpowiedni moment na wykonanie dermatoskopii – badania, które pozwoli zapobiec rozwojowi niebezpiecznych zmian, w tym także czerniaka!

Masz jasną karnację? Możesz zachorować na czerniaka!

Za przyczynę pojawienia się złośliwych nowotworów skóry wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne i konsekwencje wpływu promieniowania słonecznego. Niestety niewiele mówi się o tym, że osoby o jasnej karnacji, posiadające I i II fototyp skóry znajdują się tak samo w grupie ryzyka, jak ci, obciążeni dziedzicznie. A taki fototyp cery posiada większość Polaków. Jasna skóra, jaką zapewnia feomelanina – odmiana barwnika, występującego w kolorze od czerwonego do jasnego, jest znacznie gorszą formą obrony niż eumelanina, ciemny barwnik typowy dla ludzi o śniadej cerze. Skóra o I i II fototypie to skóra, która w zasadzie się nie opala, a reakcją na nadmierną dawkę słońca jest głównie zaczerwienienie. Uszkodzić ją jest bardzo łatwo, a opalanie zwykle kończy się poparzeniem, czyli schodzącym, łuszczącym się naskórkiem. Może się zdarzyć również tak, że pod wpływem nadmiernej ekspozycji na UV komórki melanocytowe, produkujące melaninę – naturalny barwnik, ulegną mutacji, przemieniając się w komórki nowotworowe, ujawniające się pod skórą pod postacią nowych znamion, nieregularnych pieprzyków, plamek o nieregularnych brzegach i niejednolitej powierzchni.

Masz wolną godzinkę? Umów się na dermatoskopię!

Samobadanie skóry nie wystarczy. Bynajmniej nie oznacza to, że nie należy się samodzielnie kontrolować. Należy, ale zawsze w porozumieniu z dermatologiem. Nawet bacznie oglądając swoje ciało, można nie zauważyć niepokojących objawów lub w ogóle przeoczyć znamię kwalifikowane, jako niebezpieczne. Tylko specjalista jest w stanie dokonać pełnej oceny skóry, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Dermatoskop to urządzenie z wbudowaną lupą, dającą nawet 12-krotne powiększenie, oraz źródłem światła, pozwalającym dostrzec każde zgrubienie i przebarwienie. Badanie dermatoskopowe trwa nie więcej niż 15 minut, dodając do tego 15 minutową rozmowę z lekarzem, cała wizyta nie zajmuje więcej niż pół godziny. Doliczając do tego dojazd, na który przeznacza się średnio dwa kwadranse, wychodzi mniej więcej pełna godzina. Ta jedna godzina poświęcona (przynajmniej raz) w ciągu roku wystarcza, aby ustrzec się przed nowotworem złośliwym skóry! Niestety zachorowania na czerniaka od kilku lat stale wzrastają, a co gorsza, większość z nich zostaje rozpoznanych zbyt późno. Wczesna diagnoza daje nawet 100% szans na całkowite wyleczenie, warto więc chyba dać sobie taką szansę. Tym bardziej, wiedząc, że rak skóry jest jednym z najszybciej rozwijającym się nowotworów, a zarazem najczęściej diagnozowanym u osób mających od 24 do 40 lat.

Dowiedz się więcej o dermatoskopowej ocenie znamion.

Masz dużo pieprzyków i znamion? Kontroluj je wideodermatoskopem

Wideodermatoskop to dermatoskop komputerowy, umożliwiający zapisywanie wszystkich pieprzyków i znamion z całej powierzchni ciała. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie “mapy zmian skórnych”, pozwalającej oceniać ewolucję istniejących już punktów oraz rejestrację tych nowych. To badanie skierowane przede wszystkich dla osób pozostających w grupie ryzyka, a więc:

  • o jasnej karnacji,
  • z dużą liczbą znamion i wysoką tendencją do ich pojawiania się;
  • które w zasadzie się nie opalają, zamiast opalenizny mają zaczerwienienia lub od razu poparzenia skóry,
  • obciążonych genetycznie, a więc takich, wśród których członków rodziny był zdiagnozowany rak skóry,
  • które same przeszły nowotwór.

Jednak może skorzystać z niego każdy, komu zależy na jak najlepszej profilaktyce nowotworowej.

Badanie dermatoskopowe czy wideodermatoskopowe należy wykonywać przynajmniej raz do roku, choć w zależności od różnych czynników zalecane są kontrole co 3-6 miesięcy. Najbardziej odpowiednim momentem na wykonanie tego badania jest okres powakacyjny, ponieważ to właśnie latem, podczas urlopu, uszkodzenie skóry wywołane nadmierną ekspozycją na promienie UV jest największe.

Umów się na dermatoskopię do Kliniki Melitus! Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne, krótkotrwałe, a przy tym niezwykle ważne.

Sekcja reklamowa