Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Grudki perliste prącia – jak pozbyć się nieestetycznego defektu?

Grudki perliste prącia – jak pozbyć się nieestetycznego defektu?

Grudki perliste prącia to zmiany fizjologiczne. Choć są niegroźne, wywołują dyskomfort psychiczny i stanowią problem natury estetycznej. Można go pokonać z pomocą elektrokoagulacji lub laseroterapii. Na czym polegają te zabiegi? Przeczytaj!

Grudki perliste a kłykciny kończyste

Grudki perliste prącia to niewielkie biało-cieliste zmiany fizjologiczne o wydłużonym kształcie. Lokalizują się na prąciu, zajmując koronę żołędzi, a czasem także znajdujący się poniżej rowek zażołędny. Wyglądem przypominają kłykciny kończyste, z którymi często są mylone. Grudki perliste w odróżnieniu od nich są zupełnie niegroźne i niezakaźne.

Kłykciny kończyste pojawiają się w przebiegu choroby wenerycznej, wywołanej przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To bardzo groźny patogen, niosący zagrożenie rozwoju różnego rodzaju nowotworów, dotykających zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego też, po zauważeniu niepokojących zmian intymnych, należy skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni ich charakter i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Usuwanie grudek perlistych prącia

Grudki perliste prącia są wariantem anatomicznym i występują u zdrowych mężczyzn. Nie świadczą o infekcji intymnej ani chorobie wenerycznej, więc nie można się nimi zarazić. Mimo to dla niektórych stanowią kłopotliwy defekt, wywołujący obawy albo skrępowanie, zwłaszcza że mogą powiększać się podczas erekcji.

Usuwaniem grudek perlistych prącia zajmuje się urolog. Lekarz, w zależności od rodzaju zmian i ogólnego badania pacjenta, dobiera najlepszą metodę leczenia. Może to być laseroterapia albo elektrokoagulacja. Oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwają około 30 minut.

Laseroterapia i elektrokoagulacja w usuwaniu zmian skórnych

Do laserowego usuwania grudek perlistych stosuje się laser frakcyjny CO2. Wiązka światła precyzyjnie wnika w skórę poddaną zabiegowi. Pod wpływem energii cieplnej dochodzi do bezkrwawego odparowania wody z naskórka i powstania mikrootworów, co prowadzi do aktywacji naturalnego procesu regeneracji i gojenia. Zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego oddziałują wyłącznie na konkretny obszar skóry, nie naruszając okalających ją tkanek. Dzięki temu laseroterapia przebiega komfortowo i nie wywołuje uciążliwych uszkodzeń skóry ani pozostałych po nich blizn. Grudki perliste zostają usunięte podczas jednego zabiegu, a po jego zakończeniu wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry.

Innym sposobem niechirurgicznego usuwania grudek perlistych prącia jest elektrokoagulacja. To metoda wykorzystująca właściwości prądu elektrycznego. Podczas zabiegu stosuje się specjalne elektrody, które emitują impulsy elektryczne. Pod ich wpływem dochodzi do ścinania białek w tkankach, a w rezultacie usunięcia nieestetycznych zmian. Usuwanie grudek perlistych przy pomocy elektrokoagulacji przebiega podobnie, jak podczas zastosowania lasera frakcyjnego CO2. Jednak to metody laserowe umożliwiają usunięcie zmian z większą precyzją, co przekłada się na samopoczucie i komfort pacjenta. Z drugiej strony równie ważne, jak rodzaj urządzenia, są umiejętności specjalisty. Doświadczony urolog z podobną precyzją przeprowadzi zabieg laserem CO2 i penem do elektrokoagulacji.

Pomoże też wybrać najlepszy w danym przypadku zabieg.

W naszej Klinice zabiegi urologiczne wykonuje dr Michał Janiszewski – absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Asystent na Oddziale Urologii i Transplantacji Nerek w Szpitalu im. M.Pirogowa w Łodzi, w trakcie ostatniego roku specjalizacji z urologii. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Jeśli chcesz usunąć grudki perliste prącia, umów się na konsultację urologiczną, dzwoniąc pod nr tel: 603 060 621. Więcej informacji o zabiegach wykonywanych w naszej Klinice przez dr. Michała Janiszewskiego na stronie: https://klinikamelitus.pl/urologia/ 

Sekcja reklamowa