Kosmetyczny park maszyn
Gabinety kosmetyczne i lekarskie wyposażone są w ogromną liczbę aparatów, o niewiele mówiących, dziwnych nazwach. Aby zorientować się w ich działaniu, podobnie jak w przypadku kosmetyków, ważna jest nie tyle nazwa co „zawartość”. Warto pytać, co urządzenie ma w środku.
Urządzenia w gabinetach i salonach kosmetycznych
Wiele nowoczesnych urządzeń w gabinecie kosmetycznym ma na celu poprawienie wchłaniania nakładanych substancji. Absorpcja związków kosmetycznych wzrasta, niezależnie od nazwy urządzenia, jeżeli stosuje się metodę nazwaną jontoforezą, sonoforezą (ultradźwięki), lub najnowszą „mezoterapię bezigłową”(elektroporację), czyli metodę wykorzystującą impulsy elektryczne zwiększające przepuszczalność skóry i jej komórek. W tego typu zabiegach podstawowe znaczenie mają właściwości stosowanej substancji, a nie nazwa urządzenia.
Podczerwień
W gabinetach kosmetycznych i lekarskich sporo jest także urządzeń działających w oparciu o podczerwień. Podczerwień to światło powodujące rozgrzanie skóry, pobudzenie krążenia, lepszy metabolizm (stąd wykorzystanie w urządzeniach odchudzających) i regenerację skóry. Skuteczność podobnie jak w przypadku laserów zależy przede wszystkim od mocy urządzenia. Czym wyższa moc tym większa skuteczność, ale i większe ryzyko powikłań (poparzeń). W sprzęcie kosmetycznym do tzw. „bezinwazyjnego liftingu skóry” podczerwień (o niskiej mocy) często jest łączona z innymi stymulującymi bodźcami np. z elektrostymulacją i niskoenergetycznym, czyli kosmetycznie delikatnym i niedrogim laserem biostymulującym, który poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek. Właściwości tego ostatniego bardzo różnią się od innych laserów, zwłaszcza lekarskich- tych do zamykania naczyń, usuwania plam czy odmładzania. Urządzenia laserowe, tak jak aparaty na podczerwień można podzielić na te o wysokiej mocy (lekarskie) i niskiej (kosmetyczne).
Zastosowanie laserów
Od długości emitowanej fali zależy natomiast zakres działania maszyny: jeden laser usuwa owłosienie, inny zmiany naczyniowe, a jeszcze inny złuszcza lub pobudza regenerację skóry. Najbardziej znanym laserem odmładzającym tzw. „złotym standardem dermatologii estetycznej” jest tzw. fotoodmładzanie. Tego typu laser usuwa z naskórka i płytkich warstw skóry niekorzystne cechy związane z opalaniem się. Rozjaśnia plamy i piegi przebarwieniowe (też te ciemne na dłoniach), usuwa drobne naczynka, ściąga poszerzone pory i wygładza powierzchnię skóry likwidując niektóre płytkie zmarszczki. Inny rodzaj laserów odmładzających działa na głębsze warstwy skóry. Impuls ciepła skupiający się pod skórą (nie „pali” naskórka ) powoduje przemodelowanie kolagenu. Pierwszy efekt niewielkiego „naprężenia” istniejących włókien widać bezpośrednio po zabiegu. Najważniejszy rezultat wynika z pobudzenia syntezy nowego kolagenu, a to można zaobserwować dopiero po 3 – 4 miesiącach od początku terapii, na którą składają się 3-4 zabiegi. Na podobnej zasadzie działają urządzenia typu Thermage i Radiage i inne wykorzystujące fale radiowe, w kontrolowany sposób podgrzewające skórę. Najnowszy rodzaj laserów odmładzających to Fraxel. Działa na skórę, tak głęboko jak dermabrazja, ale nie na całej powierzchni, tylko wytwarza mikroskopijne kolumienki nazywanymi też „wysepkami”. Nie uszkadza przy tym naskórka, skupiając efekt na głębszych warstwach skóry. Dzięki tej technice skóra bezpiecznie goi się 2-3 dni. Dla porównania, gojenie po dermabrazji trwa 2-3 tygodnie, a uszkodzony naskórek stwarza dużo większą możliwość wszelkich komplikacji. Gojąc się skóra intensywnie odnawia się. W efekcie znacznie poprawia się jej napięcie, ściągają się pory, rozjaśniają przebarwienia i wygładza się jej powierzchnia. Usuwa blizny potrądzikowe i inne. Zabiegi można wykonywać na dowolnym obszarze skóry, także w okolicy skóry powiek, szyi i ciała- w celu zmniejszenia rozstępów, w stopniu nieporównywalnie lepszym od innych dotychczasowych metod.