Młode spojrzenie, czyli blefaroplastyka
Blefaroplastyka, czyli chirurgiczna korekcja powiek, jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. W przeciwieństwie do tradycyjnych zabiegów operacyjnych, blefaroplastyka nie wymaga narkozy, nie trwa długo i może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, a nie na sali operacyjnej.
Opadające powieki najczęściej są wynikiem upływu czasu. Nie zawsze jednak tak jest. Wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej znajdują się również młode kobiety, u których problem ten ma podłoże anatomiczne. Określona budowa tego rejonu twarzy sprawia, że powieki opadają, nadając twarzy posępny, wiecznie zmęczony wygląd. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna może w tym względzie wiele pomóc. Chirurgiczna korekcja powiek potrafi sprawić, że kobiece spojrzenie znowu będzie zachwycało młodością.
Kiedy warto wykonać blefaroplastykę?
Blefaroplastyka znajduje się w ofercie większości klinik dermatologii i medycyny estetycznej. Zabieg ten wykonuje również klinika Melitus. Poddanie się zabiegowi zaleca się kobietom, u których:
- występują obwisy skórne;
- wokół oczu znajduje się zbyt dużo tkanki tłuszczowej;
- skóra wokół oczu straciła elastyczność.
Wymienione zmiany są konsekwencją upływającego czasu. Nie da się ich zatuszować makijażem. Nawet ten najlepiej wykonany, z użyciem kosmetyków z górnej półki cenowej, na nic się w tym przypadku zda. Jedynym rozwiązaniem okazuje się być ingerencja chirurga plastyka.
Blefaroplastyka – czego można się spodziewać?
Celem zabiegu jest podciągnięcie powiek oraz usunięcie nadmiernej ilości tłuszczu i skóry z okolic powiek zarówno dolnych, jak i górnych. Korekcja powiek najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg nie jest długi – w zdecydowanej większości przypadków kończy się już po godzinie. W czasie konsultacji go poprzedzającej lekarz zaznacza sobie miejsca, w których wykona nacięcie.
Czy po zabiegu zostają blizny?
Obawia się tego wiele kobiet. Chirurg plastyk wykonuje nacięcia tak, aby schowały się one w naturalnych załamaniach powiek. Oznacza to, że blizny, które zostają po zabiegu, nie są widoczne. Na podkreślenie zasługuje fakt, że są one naprawdę niewielkie. Nie trzeba więc obawiać się, że opadająca powieka zostanie zamieniona na blizny, których nie da się zatuszować.
Powrót do normalności
Bezpośrednio po blefaroplastyce powieka jest opuchnięta, co jest typowym i tymczasowym następstwem zabiegu. Aby obrzęk szybciej zniknął, warto wykonywać chłodne okłady. Przez pierwsze siedem dni po wykonaniu korekcji powiek wskazany jest wypoczynek. Oczu nie należy nadwyrężać. Oznacza to, że czytanie i oglądanie telewizji należy odłożyć na później. Kobiety nie mogą wykonywać makijażu.
Szwy usuwane są po około siedmiu dniach. Panie dopiero wtedy mogą odetchnąć – to moment, kiedy oko można pomalować. Niektórzy lekarze zalecają jednak, aby z makijażem odczekać jeszcze parę dni. Trzeba pamiętać, że przez rok od zabiegu nie wolno twarzy opalać. Noszenie okularów przeciwsłonecznych i unikanie słońca jest jednym z podstawowych zaleceń lekarskich po zabiegu korekcji powiek.
Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna potrafią naprawdę zdziałać cuda. Blefaroplastyka jest tego najlepszym dowodem. Odzyskanie młodego spojrzenia wcale nie jest takie trudne – zabieg jest krótki, a ryzyko powikłań – minimalne. Zapraszamy do Kliniki Melitus.