Modelowanie twarzy bez użycia skalpela? To możliwe!

Wygląd cery po 40 roku życia pozostawia wiele do życzenia. Twarz traci swój owal, rysy rozmywają się, a zmarszczki ulegają wyraźnemu pogłębieniu. Kiedy upływ czasu zmienił naszą twarz w niekorzystny sposób, przywrócimy jej młodość dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Jak starzeje się twarz?

Starzenie się to proces zaprogramowany biologicznie, lecz jego tempo i intensywność w dużym stopniu zależą także od naszego trybu życia. Palenie papierosów, częste opalanie czy stres mogą przyspieszyć wiotczenie skóry i pojawienie się zmarszczek.

Z wiekiem skóra traci swoje nawodnienie i gęstość, a co za tym idzie – sprężystość. Zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, naturalnego wypełniacza zmarszczek, który utrzymuje napięcie skóry. Spada również produkcja kolagenu, w konsekwencji czego ciało staje się wiotkie. Widzimy to wyraźnie na naszej twarzy, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka i delikatna, przez co podatna na zmarszczki.

Dojrzała twarz traci swój pierwotny owal: jej dolna część zaczyna zwisać, a powieki opadają na oczy, przez co zyskujemy smutny, zmęczony wygląd. Dodatkowo, zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej w okolicach policzków, skroni, oczu i nosa. Zanik wyściółki tłuszczowej pogłębia z kolei zmarszczki, np. nosowo-wargowe lub wargowo-bródkowe (tzw. bruzdy marionetki).

Nawet najdroższe kremy nie są w stanie przywrócić twarzy jej właściwych proporcji. Ubytki, jakich doświadczyła nasza skóra, mogą zostać naprawione jedynie z pomocą bardziej radykalnych metod. Nasi specjaliści szczególnie rekomendują trzy zabiegi modelowania twarzy.

Wolumetria

To zabieg iniekcyjny, podczas którego w wybrane miejsca twarzy wstrzykiwany jest specjalny preparat. Pozwala on wypełnić nawet głębokie zmarszczki, które powstały w wyniku zmniejszenia się tkanki tłuszczowej. Często stosowany jest do wypełnienia bruzd marionetkowych czy tzw. doliny łez (zmarszczek pod oczami). Wolumetria umożliwia także wymodelowanie konturów twarzy poprzez przywrócenie gęstości i napięcia jej najbardziej problematycznym rejonom: policzkom, skroniom, okolicom żuchwy oraz podbródka. Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego, zabieg wolumetrii jest bezbolesny i komfortowy. Jego efekty zauważalne są natychmiast po iniekcji wypełniacza, a ewentualne zaczerwienienia czy obrzęk znikają w przeciągu 2-3 dni.

Nici liftingujące

Choć nazwa tego zabiegu może przerażać, wbrew pozorom lifting nićmi nie wymaga nacięć i szycia skóry oraz konieczności pozostawienia szwów. Nici wprowadzane są w tkankę podskórną, a następnie – dzięki obecności małych stożków – zakotwiczają się w niej.

Lifting nićmi pozwala przywrócić napięcie i elastyczność zwiotczałej skórze. Efektem zabiegu jest wyraźne uniesienie i wymodelowanie m.in. policzków i brwi. Wokół nici zaczyna również gromadzić się kolagen i kwas hialuronowy. Skóra twarzy jest zatem wygładzona oraz sprawia wrażenie młodszej i wypoczętej. Nici ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu w przeciągu roku, natomiast rezultaty liftingu utrzymują się nawet przez kilka lat.

Lipofilling

Lipofilling to modelowanie twarzy przy pomocy tłuszczu autologicznego, który jest zwykle pobierany z brzucha lub ud pacjentki. Tłuszcz przeszczepiany jest następnie w wybraną część twarzy, która wymaga ujędrnienia lub wypełnienia. Nieocenioną zaletą tej metody jest jej bezinwazyjność i bezpieczeństwo. Tłuszcz pochodzi z tkanki własnej, więc jest bardzo dobrze tolerowany jako wypełniacz. Służy on zarówno modelowaniu miejsc, które utraciły swą gęstość i napięcie (m.in. policzków, “worków” pod oczami), jak i wygładzeniu zmarszczek (np. bruzd nosowo-wargowych). W efekcie twarz zyskuje młodszy wygląd oraz właściwy owal.