Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Na czym polega obrzezanie?

Na czym polega obrzezanie?

Obrzezanie to zabieg chirurgiczny. Polega na usunięciu napletka, co wykonuje się ze względów religijnych, estetycznych lub medycznych. Najczęstszych wskazaniem do obrzezania jest stulejka. Obrzezanie wykonuje się ponadto dla celów higienicznych i profilaktycznych. To rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej świadomych mężczyzn. Na czym polega obrzezanie i kiedy warto je wykonać?

Co to jest obrzezanie i kiedy się je wykonuje?

Obrzezanie mężczyzn, nazywane też cyrkumcyzją, to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się całość lub część napletka, a czasem również wędzidełko napletkowe. Napletek jest fałdem skóry chroniącym żołądź prącia. Zapewnia odpowiednią wilgotność i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednak w pewnych okolicznościach może sprzyjać rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz stanów zapalnych.

Dowiedz się więcej o plastyce krótkiego wędzidełka w Klinice Melitus.

Przewlekle nawracające infekcje prącia są jedną z przyczyn stulejki. To stan chorobowy objawiający się zwężeniem otworu napletka, przez co jego ściągnięcie jest utrudnione lub niemożliwe. Często towarzyszy mu ból, dyskomfort i pogorszenie jakości życia. W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja urologiczna i podjęcie leczenia, również w postaci resekcji napletka, czyli obrzezania. Zabieg wykonuje się zwłaszcza w zaawansowanych zmianach chorobowych, które wywołują wiele powikłań, w tym dysfunkcje seksualne, problemy ze strony układu moczowego, a także nowotwory. Szacuje się, że stulejka występuje u około 50% chorych na raka prostaty. Z drugiej strony, nowotwory prącia praktycznie nie dotyczą obrzezanych mężczyzn.

Obrzezanie najczęściej wykonuje się z powodów religijnych i kulturowych, jednak istnieje też szereg wskazań medycznych dla zabiegu resekcji nadmiaru napletka. To m.in.:

  • stulejka,
  • nawracająca parastulejka,
  • wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w budowie anatomicznej napletka,
  • przedwczesny wytrysk,
  • poprawa jakości życia seksualnego,
  • względy estetyczne,
  • zmiany napletka o niepewnym charakterze histopatologicznym,
  • rak prącia ograniczony do napletka,
  • profilaktyka zdrowia intymnego.

Jak wygląda obrzezanie krok po kroku?

Przed wykonaniem obrzezania niezbędna jest wizyta urologiczna. Lekarz na podstawie oceny zdrowia pacjenta oraz uwzględnieniu jego oczekiwań proponuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli zabieg ma być wykonany w celu poprawy jakości erekcji, można rozważyć inną metodę, na przykład ostrzykiwanie penisa osoczem bogatopłytkowym (PRP) z ewentualnym dodatkiem komórek macierzystych. Jeśli jednak trzeba wykonać obrzezanie, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i ustalić termin zabiegu.

Obrzezanie wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia. Zabieg trwa około 30-60 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po jego podaniu lekarz odcina napletek poniżej pierścienia zwężającego, usuwa nadmiar skóry i zakłada szwy rozpuszczalne, które mają zbliżyć blaszki napletka. Pacjent ma możliwość wyboru miejsca położenia blizny, która po zabiegu zawsze jest obecna. Na zakończenie ocenia się efekty pozabiegowe i ustala termin wizyty kontrolnej.

Po zabiegu można wrócić do domu i większości codziennych aktywności, jednak zaleca się, aby przez 4-5 tygodni prowadzić oszczędzający tryb życia. W tym czasie zachodzi proces gojenia i wchłaniania szwów, dlatego należy zachować wstrzemięźliwość seksualną i stosować się do zaleceń.

Przeczytaj także o zabiegu powiększania penisa.

Jakie korzyści wynikają z obrzezania?

Obrzezanie przynosi wiele korzyści. Poza pokonaniem problemów zdrowotnych, ułatwia zachowanie higieny, a także poprawia jakość życia seksualnego. Po zabiegi skóra staje się grubsza i mniej wrażliwa na stymulację, co powoduje wydłużenie stosunku i zwiększenie doznań intymnych u obojga partnerów. Ponadto obrzezanie stanowi element profilaktyki zdrowotnej – zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową, w tym wywoływanych przez:

    • Trichomonas vaginalis (rzęsistkowica),
    • Treponema pallidum (kiła),
  • Haemophilus ducreyi (pałeczka wrzodu miękkiego),
  • wirusa HIV,
  • wysokoonkogenne typy wirusa HPV.

Dlatego zabieg usunięcia nadmiaru napletka rozważa się, jako sposób prewencji raka prącia. Ochronne właściwości obrzezania wynikają ze zmiany mikroflory bakteryjnej prącia, który po obrzezaniu staje się mniej podatny na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów i w mniejszym stopniu stymuluje komórki układu odpornościowego.

Chcesz dowiedzieć się na temat obrzezania? Umów się na konsultację urologiczną do dr Michała Janiszewskiego w Klinice Melitus. Zapisy pod nr tel.: 22 833 74 38.

Sekcja reklamowa