Skip to main content

Ostuda ma tendencję do nawracania. Czy istnieje skuteczny sposób na przebarwienia hormonalne?

Ostuda ma tendencję do nawracania. Czy istnieje skuteczny sposób na przebarwienia hormonalne?

Ostuda (melasma) to rozległe, dobrze widoczne przebarwienia na skórze twarzy, które powstają z połączenia nadmiaru estrogenów i promieni UV. Charakterystyczne dla nich jest to, że lubią wracać. Czy istnieje skuteczny sposób na przebarwienia, pozwalający pokonać je raz na zawsze?

Ostuda. Przyczyny powstawania przebarwień hormonalnych

Ostuda, czyli rozległe, żółtobrunatne przebarwienia, rozlewające się symetrycznie po skórze twarzy, głównie czole, policzkach, żuchwie i nad ustami, to problem wielu kobiet. Melasma bowiem powstaje z połączenia nadmiaru estrogenów i promieniowania UV, kiedy te żeńskie hormony płciowe uwrażliwiają komórki barwnikowe na światło. Do naszej Kliniki coraz częściej z powodu ostudy zgłaszają się młode pacjentki 20-, 30-letnie – zauważa dr Maria Noszczyk, dermatolog, założycielka Kliniki Melitus. Zwiększona produkcja estrogenów pojawia się nie tylko podczas menopauzy, ciąży czy stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale także w wyniku  nieodpowiedniej pielęgnacji (stosowanie kosmetyków zawierających związki światłoczułe) i pojawienia się zaburzeń endokrynologicznych (chorób tarczycy, nadnerczy). A przy tak funkcjonującej gospodarce hormonalnej o przebarwienia posłoneczne na twarzy nietrudno! Plamy pigmentacyjne zwykle są pamiątką upalnego lata, ale bywa i tak, że wywołują je pozornie niegroźne promienie wczesnej wiosny.

Ostuda. Leczenie plam pigmentacyjnych

Leczenie ostudy uwarunkowane jest od wielu czynników. Między innymi od jej przyczyn (często plamy, które wystąpiły w czasie ciąży zanikają samoistnie), a także od tego, na jakim poziomie skóry doszło do zaburzeń barwnikowych. Zmiany bardziej powierzchniowe, które pojawiły się w naskórku, są relatywnie łatwe do usunięcia i dość szybko poddają się działaniu odpowiednio dobranych kremów rozjaśniających i preparatów przyspieszających odnowę naskórka. Inaczej jest jednak z głębszymi plamami. W zależności od tego, jak głęboko są ulokowane oraz jaki jest ich charakter można wdrożyć różnego typu terapię. Aczkolwiek, o tym, jak usunąć przebarwienia na twarzy, w ostateczności powinien zadecydować lekarz. W niektórych przypadkach wystarczy zastosowanie serii peelingów chemicznych (Cosmelan, Dermamelan, Yellow Peel), w innych skuteczne będzie światło lasera frakcyjnego, kolejnym bardzo skutecznym sposobem na przebarwienia jest również zabieg fotoodmładzania, wykonywany w naszej Klinice lampą IPL (ang. intense pulse light), emitującą intensywne światło pulsacyjne.

Chociaż jest wiele metod rozjaśniania przebarwień, trzeba pamiętać, że żadna z nich nie będzie skuteczna w 100%, jeśli nie zadba się o prawidłową ochronę przeciwsłoneczną….

Ostuda. Profilaktyka nawrotu przebarwień

Ponowne pojawienie się przebarwień hormonalnych dotyczy aż 80% osób zmagających się z ostudą – mówi dr Noszczyk. Dzieje się tak, ponieważ często po pomyślnym leczeniu melasmy, zapomina się o profilaktyce i niewystarczająco chroni skórę przed działaniem promieni UV. Aczkolwiek nie tylko brak odpowiedniej pielęgnacji przyczynia się do tych nawrotów. Naukowcy coraz częściej podkreślają, że negatywny wpływ na skórę ma nie tylko promieniowanie UVA, ale w zasadzie cała energia słoneczna. Tak więc winę za zmarszczki i przebarwienia ponosi już nie sam ultrafiolet, ale i zwykłe światło widzialne, przed którym przecież nie sposób się bronić. Jak zatem przeciwdziałać nawrotom melasmy? Przede wszystkim nie wolno rezygnować z dotychczasowych zaleceń i nieprzerwanie stosować latem krem z filtrem 50 SPF na przebarwienia, a zimą kosmetyki z faktorem ochronnym minimum 35+. Trzeba też pamiętać, żeby tego typu preparaty aplikować grubą warstwą na całą powierzchnię twarzy, co półtorej godziny. Dodatkowo można wzmocnić procesy obronne skóry, stosując kremy z witaminą C, czyli bardzo silnym antyoksydantem. Jeżeli takie rytuały kosmetyczne nie wejdą w krew, wszelkie leczenie będzie daremne, zresztą najlepiej pomówić o tym z dermatologiem!

Jeżeli borykasz się z nawracającymi plamami pigmentacyjnymi i szukasz zabiegu na przebarwienia latem, umówi się na wizytę dermatologiczną do Kliniki Melitus! Odwiedź nasz gabinet na Żoliborzu, zadzwoń pod nr tel. 22 833 74 38 lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie: https://klinikamelitus.pl/kontakt/

Sekcja reklamowa