Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Oznaki chorób na skórze

Oznaki chorób na skórze

Niektóre z chorób dają o sobie znać na skórze. Dlaczego? Nasz organizm jest systemem połączonych ze sobą układów, narządów, które wzajemnie na siebie wpływają.

Co oznaczają poszczególne zmiany skórne?

Pojawiające się na skórze zmiany związane mogą być z różnymi dolegliwościami wewnętrznym, zmianami hormonalnymi, a czasem złą dietą. Zmiany hormonalne w okresie przekwitania często powodują zmianę rodzaju cery. Skóra w tym okresie staje się na ogół bardziej sucha i odtłuszczona, a pory skórne paradoksalnie poszerzają się. Bywa też, że pojawia się trądzik różowaty lub krostki przypominające trądzik zwykły. Warto pamiętać, że takie zmiany często zwiastują nadchodzącą menopauzę i pora na wizytę u endokrynologa-ginekologa. Skóra bardzo szybko reaguje na wszelkie zmiany hormonalne. Sucha skóra i włosy towarzyszą niedoczynności tarczycy, a nagłe zaostrzenie pocenia się związane może być z nadczynnością. Zaburzenia pracy nadnerczy mogą nasilać skłonność do rozstępów, a że częściej zdarza się to u dojrzewających dziewcząt, na ogół wiąże się to ze zwykłymi w tym okresie zmianami proporcji ciała. W tych przypadkach pojawiają się zresztą kłopoty z utrzymaniem wagi, zaostrza się też łojotok i trądzik, męczą „niepotrzebne” włosy wyrastające w okolicach typowych dla mężczyzn.

Problemy hormonalne to także, obok anemii jedna z częstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Obie przyczyny powodują także wystąpienie ciemnych „podkówek” pod oczami. Wokół oczu obrzęki i worki pojawiają się czasem w związku ze zwykłymi błędami dietetycznymi. Za dużo soli (jest w wędlinach, serze żółtym, gotowych sosach), zwłaszcza na noc i za mało wypijanej codziennie wody, nasila obrzęki i może też wpływać niekorzystnie na kolor skóry powiek. Inną przyczyną nasilonych obrzęków pod oczami mogą być wewnętrzne infekcje bakteryjne, wirusowe lub rzadko diagnozowana chlamydioza. Drobne grudki o mleczno-cielistym kolorze na powiekach dolnych to najczęściej kępki żółte prowokowane zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Problemy skórne związane z dietą

Innym problemem skórnym związanym z dietą – brakiem lub złym wchłanianiem witaminy A- jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka, co objawia się drobną, czerwoną „kaszką” na ramionach, udach lub policzkach. Za mało tłuszczów, zwłaszcza oliwy w diecie nasila z kolei suchość skóry, która staje się jeszcze bardziej uciążliwa w okresie menopauzy, stresów i chorób wewnętrznych. Powodem jest uszkodzenie bariery ochronnej naskórka, która do prawidłowego funkcjonowania wymaga obecności w diecie kwasu linolowego. Ten niezbędny składnik występujący w olejach roślinnych zamienia się w organizmie w „uszczelniający” naskórek kwas gamma linolenowy. Przy ww. problemach wewnętrznych, a także u alergików przemiana tych dwóch składników zachodzi wolniej i bardzo przydatne jest uzupełnianie „gotowego” kwasu gamma linolenowego w suplementacji lub kosmetykach. Można łykać kapsułki z olejem z ogórecznika lub wiesiołka i smarować się kremem bogatym w te substancje.

Choroby wewenętrzne

Niestety nie zawsze pomoże pielęgnacja lub zmiana nawyków żywieniowych. Niektóre zmiany na skórze świadczą o poważnych chorobach wewnętrznych. Niedomagania układu pokarmowego mogą powodować gwałtowny „wysyp” włókniaków ( drobne, nitkowate wypustki) na szyi i tułowiu. Czerwone, łuszczące się plamy przypominające kształtem monetę to wyprysk pieniążkowaty spowodowany infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. Czasem świadczą o złej tolerancji przyjmowanych leków. Rozlana, bardziej uciążliwa niż zwykle opryszczka, a także półpasiec może świadczyć o zaburzeniach odporności. W tych przypadkach konieczna jest wizyta u internisty lub dermatologa. Nie obejdzie się bez niej także w przypadku innych nagle pojawiających się zmian na skórze. Ciemne, plamiaste rogowacenie, uogólnione zaczerwienienie i stwardnienie skóry, powiększenie węzłów chłonnych, naciekowe, rumieniowe zmiany szerzące się obrączkowato i wiele innych objawów może świadczyć o poważnych chorobach z nowotworami niestety włącznie.

Sekcja reklamowa