Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Składniki luksusowe

Składniki luksusowe

Ceny składników luksusowych w kosmetykach i zabiegach kosmetycznych budzą dużo kontrowersji. Na rynku jest jednak wiele bardzo drogich kosmetyków i często nawet na usprawiedliwienie nie ma w ich składzie niczego, co mogłoby tłumaczyć tę cenę. Bo to nie składniki same w sobie stanowią o koszcie produkcji preparatu, ale technologie wykorzystywane do wytwarzania produktu.

Złoto w kosmetyce

Nie ma nic nowego w wykorzystaniu złota (Chińczycy stosują je od ponad 4000 lat!) i my praktycznie bezpłatnie możemy potrzeć obrączką tworzący się jęczmień na oku. Złoto, w postaci naturalnego kruszcu, który nałożymy na skórę działa przeciwbakteryjnie, a także pobudza wymianę jonową i przyspiesza ruchy komórek, co aktywizuje układ odpornościowy i hamuje procesy zapalne. Z tych samych powodów, w nieco bardziej przetworzonej formie cyjanku, złoto stosowano w XIX w. jako środek przeciwgruźliczy. Ale w postaci tzw. nanocząsteczek przenika głębiej przez naskórek i udowodniono, że jest środkiem przeciwdziałającym procesom glikacji , które z wiekiem niszczą włókna kolagenu skóry i sprawiają, że skóra traci elastyczność. Pobudza też wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych, co spowodowało że wykorzystuje się je jako środek przyspieszający gojenie ran, zwłaszcza u diabetyków. Zabieg kosmetyczny z płatkami złota dodatkowo wygładza i rozjaśnia skórę, a także w dziwny sposób „uszlachetnia”. Zresztą Arabowie do dziś piją „złotą wodę”, która według nich przeciwdziała melancholii.

Perły i platyna

Nowe technologie sprawiły też, że przypomniano sobie o perłach i platynie. Puder perłowy, stosowany przez Chińczyków już ponad 2000 lat po specjalnym zmikronizowaniu przyciąga komórki skóry, wzmacnia przyleganie skórno-naskórkowe i ułatwia gojenie. Nano cząsteczki platyny natomiast porządkują na skórze powierzchniowe ładunki elektryczne, co usprawnia procesy ochronne, przyciąga cząsteczki wody i przeciwdziała jej ucieczce z naskórka. Mają też działanie wygładzające i rozjaśniają przebarwienia. Biżuteria ze szlachetnego metalu pięknie wygląda bez dodatkowych ozdób. W kosmetykach nawet najlepszy składnik zawsze występuje w towarzystwie innych, w komplecie zapewniających skórze dobre środowisko do funkcjonowania. Witaminy, mikroelementy, tłuszcze, peptydy i inne wartościowe składniki znajdują się w kawiorze, czy w rybich jajach, które od zawsze były uznawane za jedne z cenniejszych i bardziej „kompletnych” składników odżywczych.

Nowoczesne technologie

Dzisiejsze technologie pozwalają podrobić i zsyntetyzować dowolną cząsteczkę, a z czasem masowa produkcja tanieje. Kawior pozostaje jednym z ostatnich naturalnych składników odzwierzęcych, którymi możemy się cieszyć w kosmetykach. Podobnie, jak ekstrakty z egzotycznych roślin kwitnących na dalekich wyspach raz w roku, tak samo ikra w kosmetykach jest niestety bardzo droga. Ale sądzę, że gdyby spytać kobiety w jakiej postaci kawior chciałyby dostać w prezencie, w większości wybiorą luksusowy krem, a nie zaproszenie na degustację blinów. Szlachetne kruszce w biżuterii są może bardziej kuszące jako inwestycja kapitału, ale przecież dobry kosmetyk to też rodzaj inwestycji.

Sekcja reklamowa