Skip to main content

Wodny czy tłuszczowy? Jak rozpoznać rodzaj cellulitu

Wodny czy tłuszczowy? Jak rozpoznać rodzaj cellulitu

Rodzaj cellulitu zależy od czynników, które go wywołały. Cellulit tłuszczowy wynika ze spadku kolagenu i rozrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit wodny to skutek nadmiernego odkładania się wody w organizmie. Wyróżnia się ponadto cellulit mieszany, który łączy powyższe cechy. W każdym z tych przypadków skóra pomarańczowa wygląda inaczej i inaczej też się ją zwalcza.

Co to jest cellulit?

Cellulit (lipodystrofia) to obrzękowo-włókniejące zmiany zwyrodnieniowe tkanki łącznej. Powstają pod wpływem procesu starzenia i hormonów. Jednak oprócz tego ogromny wpływ na wygląd skóry ma prowadzony styl życia. Brak ruchu sprzyja twardnieniu tkanki tłuszczowej, a nieodpowiednia dieta prowadzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. W rezultacie tworzą się mikrozatory, przez które tkanka jest niedotleniona i słabiej podlega procesom metabolicznym – lipogenezie i lipolizie.

Dzięki lipolizie tłuszcz zmagazynowany w postaci trójglicerydów rozpada się na cząsteczki wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Następnie zostaje uwolniony do krwiobiegu i wydalony z organizmu. Kiedy jednak proces lipolizy jest zaburzony, struktura skóry coraz bardziej twardnieje, a z czasem na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne grudki i nierówności. To  objawy cellulitu. Najczęściej lokalizują się na biodrach, brzuchu i pośladkach, czyli w miejscach odkładania się tłuszczu i większej liczby receptorów odpowiedzialnych za promowanie lipogenezy.

Przeczytaj także: Lipoliza chemiczna – redukcja tkanki tłuszczowej

Jakie są rodzaje cellulitu?

Rodzaj cellulitu zależy od czynników, które go wywołały, ale też stopnia nasilenia zmian zwyrodnieniowych. W pierwszej kolejności pojawia się cellulit wodny, następnie cellulit tłuszczowy. Cellulit może występować w postaci twardej, wiotkiej, obrzękowej lub mieszanej.

Rodzaje cellulitu na podstawie stopnia zaawansowania zmian

 • Cellulit wodny – występuje u kobiet z różną budową ciała. Z jednej strony jest problemem osób aktywnych fizycznie i wynika z zaburzeń w wydalaniu z organizmu nadwyżki płynów, nasilających się pod koniec cyklu miesiączkowego. Z drugiej strony dotyczy kobiet, w których diecie przeważają produkty wysokoprzetworzone, w tym fast foody. Zawarte w nich duże ilości soli zatrzymują wodę w organizmie i sprzyjają powstawaniu obrzęków.
 • Cellulit tłuszczowy – najczęściej towarzyszy nadwadze i otyłości, jest skutkiem nieleczonego cellulitu wodnego. Bywa też konsekwencją szybkiego odchudzania. Patogenezą cellulitu lipidowego są zaburzenia procesu lipolizy. Nieprawidłowy rozpad trójglicerydów prowadzi do wzrostu liczby nieprawidłowych komórek tłuszczowych i zmiany struktury tkanki tłuszczowej.

Rodzaje cellulitu tłuszczowego na podstawie budowy ciała

 • Cellulit twardy – drobne zwłóknienia, płasko położone w tkance podskórnej. Uwidaczniają się tylko podczas ucisku, co może wywoływać bolesność. Skóra pozostaje jędrna i sprężysta. Cellulit twardy dotyczy kobiet uprawiających sporty oraz przed 25. rokiem życia.
 • Cellulit wiotki – wyraźnie grudkowaty, pojawia się na wiotkiej, luźnej skórze. Wynika z osłabienia włókien kolagenowych, spadku produkcji nowego kolagenu oraz jednoczesnego rozrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit wiotki dotyczy przeważnie kobiet po 40. roku życia.
 • Cellulit obrzękowy – miękki, przy ucisku ciastowaty, towarzyszą mu obrzęki. Pojawia się u osób z zaburzeniami krążenia i skłonnością do obrzęków. Zmiany nasilają się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, a także po całym dniu spędzonym na nogach.
 • Cellulit mieszany – łączy cechy powyższych zmian.

Jak rozpoznać – cellulit wodny a tłuszczowy?

Cellulit wodny nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. To cellulit I stopnia. Pojawia się dopiero w trakcie ucisku skóry, na przykład podczas siedzenia na krześle lub chwycenia fałdu skóry. Często występuje na suchej, nawet szorstkiej skórze, razem z rozstępami i obrzękami. Początkowo lokalizuje się na nogach, szczególnie w okolicy kostek, łydek, kolan, a z czasem zajmuje coraz rozleglejsze części ciała.

Można mu zapobiec, szybko podejmując działanie – zmieniając rodzaj diety i aktywności fizycznej oraz wykonując zabiegi antycellulitowe. Warto wybierać, te, które poprawiają mikrokrążenie i usprawniają proces lipolizy. W przypadku cellulitu wodnego świetnie sprawdza się próżniowy masaż bańką chińską i mezoterapia, która dodatkowo nawilża i odżywia skórę.

Cellulit tłuszczowy, w odróżnieniu od wodnego, jest widoczny na skórze. Zmienia się w zależności od stadium rozwoju.

 • I stadium to słabo widoczny cellulit wodny.
 • W II stadium pofałdowania i nierówności ujawniają się głównie w pozycji stojącej. Skóra jest mniej elastyczna, co też wynika z zaburzenia mikrokrążenia.
 • III stadium cellulitu to zmiany widoczne w każdej pozycji ciała. Skóra jest mało sprężysta, z nierówną powierzchnią i wyczuwalnymi grudkami.
 • IV stadium cellulitu oznacza typowe zgrubienia cellulitowe, czasem obciążone stanem zapalnym (cellulitis).

Istnieje wiele sposobów na zwalczenie cellulitu tłuszczowego. Dobór odpowiedniego zabiegu powinien zależeć od rodzaju cellulitu i stopnia jego zaawansowania. W Klinice Melitus wykonujemy m.in.:

 • Karboksyterapię, czyli zabieg antycellulitowy z zastosowaniem dwutlenku węgla.
 • Zabieg Intelect RPW wykorzystujący działanie fali uderzeniowej i drenażu limfatycznego.
 • Mezoterapię bezigłową, podczas której przy pomocy fali elektromagnetycznej podaje się w głąb skóry składniki aktywne, poprawiające ukrwienie i dotlenienie.

Wszystkich zmagających się ze skórką pomarańczową, bez względu na rodzaj cellulitu, zapraszamy na bezpłatne konsultacje do naszych specjalistów: kosmetolog Agaty Gortat lub masażysty Sebastiana Szybińskiego. W trakcie wizyty oceniamy kondycję skóry i ustalamy najskuteczniejszą terapię antycellulitową.

Zachęcamy do zapisów: https://klinikamelitus.pl/kontakt/ 

Sekcja reklamowa