Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Wodny czy tłuszczowy? Jak rozpoznać rodzaj cellulitu

Wodny czy tłuszczowy? Jak rozpoznać rodzaj cellulitu

Rodzaj cellulitu zależy od czynników, które go wywołały. Cellulit tłuszczowy wynika ze spadku kolagenu i rozrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit wodny to skutek nadmiernego odkładania się wody w organizmie. Wyróżnia się ponadto cellulit mieszany, który łączy powyższe cechy. W każdym z tych przypadków skóra pomarańczowa wygląda inaczej i inaczej też się ją zwalcza.

Co to jest cellulit?

Cellulit (lipodystrofia) to obrzękowo-włókniejące zmiany zwyrodnieniowe tkanki łącznej. Powstają pod wpływem procesu starzenia i hormonów. Jednak oprócz tego ogromny wpływ na wygląd skóry ma prowadzony styl życia. Brak ruchu sprzyja twardnieniu tkanki tłuszczowej, a nieodpowiednia dieta prowadzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. W rezultacie tworzą się mikrozatory, przez które tkanka jest niedotleniona i słabiej podlega procesom metabolicznym – lipogenezie i lipolizie.

Dzięki lipolizie tłuszcz zmagazynowany w postaci trójglicerydów rozpada się na cząsteczki wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Następnie zostaje uwolniony do krwiobiegu i wydalony z organizmu. Kiedy jednak proces lipolizy jest zaburzony, struktura skóry coraz bardziej twardnieje, a z czasem na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne grudki i nierówności. To  objawy cellulitu. Najczęściej lokalizują się na biodrach, brzuchu i pośladkach, czyli w miejscach odkładania się tłuszczu i większej liczby receptorów odpowiedzialnych za promowanie lipogenezy.

Przeczytaj także: Lipoliza chemiczna – redukcja tkanki tłuszczowej

Jakie są rodzaje cellulitu?

Rodzaj cellulitu zależy od czynników, które go wywołały, ale też stopnia nasilenia zmian zwyrodnieniowych. W pierwszej kolejności pojawia się cellulit wodny, następnie cellulit tłuszczowy. Cellulit może występować w postaci twardej, wiotkiej, obrzękowej lub mieszanej.

Rodzaje cellulitu na podstawie stopnia zaawansowania zmian

  • Cellulit wodny – występuje u kobiet z różną budową ciała. Z jednej strony jest problemem osób aktywnych fizycznie i wynika z zaburzeń w wydalaniu z organizmu nadwyżki płynów, nasilających się pod koniec cyklu miesiączkowego. Z drugiej strony dotyczy kobiet, w których diecie przeważają produkty wysokoprzetworzone, w tym fast foody. Zawarte w nich duże ilości soli zatrzymują wodę w organizmie i sprzyjają powstawaniu obrzęków.
  • Cellulit tłuszczowy – najczęściej towarzyszy nadwadze i otyłości, jest skutkiem nieleczonego cellulitu wodnego. Bywa też konsekwencją szybkiego odchudzania. Patogenezą cellulitu lipidowego są zaburzenia procesu lipolizy. Nieprawidłowy rozpad trójglicerydów prowadzi do wzrostu liczby nieprawidłowych komórek tłuszczowych i zmiany struktury tkanki tłuszczowej.

Rodzaje cellulitu tłuszczowego na podstawie budowy ciała

  • Cellulit twardy – drobne zwłóknienia, płasko położone w tkance podskórnej. Uwidaczniają się tylko podczas ucisku, co może wywoływać bolesność. Skóra pozostaje jędrna i sprężysta. Cellulit twardy dotyczy kobiet uprawiających sporty oraz przed 25. rokiem życia.
  • Cellulit wiotki – wyraźnie grudkowaty, pojawia się na wiotkiej, luźnej skórze. Wynika z osłabienia włókien kolagenowych, spadku produkcji nowego kolagenu oraz jednoczesnego rozrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit wiotki dotyczy przeważnie kobiet po 40. roku życia.
  • Cellulit obrzękowy – miękki, przy ucisku ciastowaty, towarzyszą mu obrzęki. Pojawia się u osób z zaburzeniami krążenia i skłonnością do obrzęków. Zmiany nasilają się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, a także po całym dniu spędzonym na nogach.
  • Cellulit mieszany – łączy cechy powyższych zmian.

Jak rozpoznać – cellulit wodny a tłuszczowy?

Cellulit wodny nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. To cellulit I stopnia. Pojawia się dopiero w trakcie ucisku skóry, na przykład podczas siedzenia na krześle lub chwycenia fałdu skóry. Często występuje na suchej, nawet szorstkiej skórze, razem z rozstępami i obrzękami. Początkowo lokalizuje się na nogach, szczególnie w okolicy kostek, łydek, kolan, a z czasem zajmuje coraz rozleglejsze części ciała.

Można mu zapobiec, szybko podejmując działanie – zmieniając rodzaj diety i aktywności fizycznej oraz wykonując zabiegi antycellulitowe. Warto wybierać, te, które poprawiają mikrokrążenie i usprawniają proces lipolizy. W przypadku cellulitu wodnego świetnie sprawdza się próżniowy masaż bańką chińską i mezoterapia, która dodatkowo nawilża i odżywia skórę.

Cellulit tłuszczowy, w odróżnieniu od wodnego, jest widoczny na skórze. Zmienia się w zależności od stadium rozwoju.

  • I stadium to słabo widoczny cellulit wodny.
  • W II stadium pofałdowania i nierówności ujawniają się głównie w pozycji stojącej. Skóra jest mniej elastyczna, co też wynika z zaburzenia mikrokrążenia.
  • III stadium cellulitu to zmiany widoczne w każdej pozycji ciała. Skóra jest mało sprężysta, z nierówną powierzchnią i wyczuwalnymi grudkami.
  • IV stadium cellulitu oznacza typowe zgrubienia cellulitowe, czasem obciążone stanem zapalnym (cellulitis).

Istnieje wiele sposobów na zwalczenie cellulitu tłuszczowego. Dobór odpowiedniego zabiegu powinien zależeć od rodzaju cellulitu i stopnia jego zaawansowania. W Klinice Melitus wykonujemy m.in.:

  • Karboksyterapię, czyli zabieg antycellulitowy z zastosowaniem dwutlenku węgla.
  • Zabieg Intelect RPW wykorzystujący działanie fali uderzeniowej i drenażu limfatycznego.
  • Mezoterapię bezigłową, podczas której przy pomocy fali elektromagnetycznej podaje się w głąb skóry składniki aktywne, poprawiające ukrwienie i dotlenienie.

Wszystkich zmagających się ze skórką pomarańczową, bez względu na rodzaj cellulitu, zapraszamy na bezpłatne konsultacje do naszych specjalistów: kosmetolog Agaty Gortat lub masażysty Sebastiana Szybińskiego. W trakcie wizyty oceniamy kondycję skóry i ustalamy najskuteczniejszą terapię antycellulitową.

Zachęcamy do zapisów: https://klinikamelitus.pl/kontakt/ 

Sekcja reklamowa