Skip to main content

Zabiegi estetyczne, które możesz bezpiecznie wykonać w wakacje

Zabiegi estetyczne, które możesz bezpiecznie wykonać w wakacje

Lato to doskonały czas, aby naładować akumulatory i nieco bardziej o siebie zadbać. Jednak ze względu na wysoką temperaturę i duże nasilenie promieniowania słonecznego, niektóre zabiegi nie powinny być wykonywane w okresie wakacji. Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z medycyny estetycznej latem i poznaj letnie zabiegi kosmetyczne i estetyczne, na które możesz umówić się teraz bez obaw!

Nie wszystkie zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane latem…

Nie wszystkie zabiegi mogą być wykonywane latem – tłumaczy dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z naszej Kliniki. W tym okresie na pewno powinno się zrezygnować z metod, w wyniku których dochodzi do silnego złuszczania naskórka, a więc laseroterapii, mikrodermabrazji czy głębokich peelingów chemicznych (w odróżnieniu od tych delikatnych, np. z kwasem migdałowym).

Laserowe zamykanie naczynek, rozjaśnianie przebarwień, usuwanie blizn – podczas tych zabiegów dochodzi do odsłonięcia młodszych warstw skóry, które wystawione na ekspozycję silnych promieni UV mogą zostać po prostu poparzone. Ale to nie wszystko! Niejednokrotnie zdarza się tak, że wykonanie jakiegoś zabiegu latem obniża jego skuteczność i zamiast zredukować problem, tylko go potęguje. Kiedy wystawimy na pełne słońce skórę po działaniu lasera frakcyjnego lub peelingu chemicznego, jest duże ryzyko, że na jej powierzchni pojawią się przebarwienia. A nierównomiernie rozłożona melanina, najczęściej w postaci brązowych rozlanych plam, jest poważnym powikłaniem i mankamentem urody, który wcale nie tak łatwo usunąć.

… jednak wśród zabiegów na lato znajdują się te najpopularniejsze!

Dermatolodzy zgodnie podkreślają, że nie ma przeciwwskazań, aby najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową, nawilżenie i modelowanie skóry kwasem hialuronowym czy mezoterapia, były wykonywane w okresie wakacyjnym. Zresztą często mezoterapia jest wręcz polecana, jako bardzo dobry sposób na letnią regenerację skóry, ponieważ zapewnia nie tylko odświeżenie i pojędrnienie cery, ale również jej wewnętrzną odnowę. Stosowane do tego zabiegu preparaty to oprócz enzymów, peptydów, witamin i związków mineralnych także kwas hialuronowy, który wykazuje właściwości silnie nawilżające, a latem to właśnie o nawilżenie skóry należy zatroszczyć się w pierwszej kolejności. Warto ponadto zaznaczyć, że chociaż mezoterapia przede wszystkim kojarzy się z medycyną anti-aging, jest bardzo skuteczna również w walce z cellulitem, który w wakacje doskwiera przecież najbardziej…

Wśród innych równie korzystnych i bezpiecznych zabiegów na lato są także te z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W zabiegach takich jak Cellular Matrix i PRP, służących do rewitalizacji i regeneracji skóry, wykorzystuje się autologiczny materiał bogaty w płytki krwi (PRP, ang. platelet-rich plasma), który jest całkowicie biokompatybilny, a więc doskonale tolerowany przez organizm, nie wywołujący alergii czy innych powikłań. Dlatego też z osocza bogatopłytkowego może skorzystać niemal każdy (o przeciwwskazaniach przeczytasz tutaj: https://klinikamelitus.pl/dermatologia/osocze-bogatoplytkowe-prp/) i to bez względu na porę roku!

Poza pytaniem, jaki zabieg na twarz przed wakacjami warto wykonać, przed sezonem należy zapytać również o ochronę przeciwsłoneczną. A jej podstawą obok stosowania kremów z filtrem, unikania pełnego słońca i noszenia nakrycia głowy jest regularne badanie skóry. Dlatego też na liście letnich zabiegów nie może zabraknąć konsultacji dermatologicznej oraz dermatoskopii, czyli oceny znamion skórnych pod mikroskopem, którą, jak wyjaśnia dr Noszczyk, zaleca się wykonywać regularnie dwa razy w ciągu roku – najlepiej przed wakacjami i tuż po nich. Badanie dermatoskopowe to najlepszy, a zarazem najprostszy, sposób, aby uchronić się przed nowotworem skóry, a rozmowa z dermatologiem jest doskonałą okazją do omówienia kondycji cery, a na tej podstawie wskazania zabiegu, którego twoja skóra naprawdę potrzebuje!

Sekcja reklamowa