Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Zmiany skórne pod kontrolą. Diagnostyka i leczenie

Zmiany skórne pod kontrolą. Diagnostyka i leczenie

O zmiany na skórze trzeba się martwić i je kontrolować – to prawda stara jak świat, której warto się trzymać. Każdy z nas został obdarzony jakimś pieprzykiem, plamką, znamieniem. Jedni mają ich mniej, inni więcej.

Czasem zauważamy, że pojawił się jakiś nowy pieprzyk, a drugi nieznacznie się powiększył. Tak naprawdę każde znamię wymaga specjalistycznej kontroli. Badania są szybkie i bezbolesne, a pozwalają uchronić się od czerniaka – bardzo złośliwego nowotworu. Jeśli chcecie pokazać lekarzowi swoje zmiany, dobrze wybrać się w miejsce, gdzie od razu możecie zająć się ich ewentualnym leczeniem, czyli usuwaniem! Nasi specjaliści nie tylko skontrolują Twoje znamiona, lecz także w razie konieczności pomogą Ci się ich pozbyć szybko i bezboleśnie.

Badanie zmian pod mikroskopem

Pierwsze, popularne badanie znamion skórnych to tzw. dermatoskopowa ocena zmian, czyli oglądanie ich w znacznym powiększeniu. Dokładne przyjrzenie się skórze i pojawiających się na niej znamion pozwala ocenić, czy są to twory łagodne, złośliwe czy podejrzane. Badanie jest szybkie, proste, całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Po przyłożeniu do skóry dermatoskopu nasi specjaliści oglądają każdą zmianę w 10-krotnym powiększeniu, co pozwala ocenić, czy jest ona barwnikowa czy też nie. Szybka diagnoza to szybkie podjęcie odpowiednich działań i całkowite wyleczenie lub po prostu zapobieganie rozwojowi niebezpiecznych zmian.

Badanie komputerowe zmian

Nowoczesną metodą badania zmian na ciele jest wideodermatoskopia, która pozwala na analizę zmiany, ocenę jej charakteru, ale także archiwizowanie wyników oraz porównanie z poprzednimi. W badaniu użyta zostaje kamera, którą lekarz zbliża do badanego fragmentu, a poprzez którą obraz zostaje przekazany do komputera, gdzie jest dokładnie analizowany. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne, dlatego tym bardziej powinniśmy zgłaszać się na nie przynajmniej raz w roku.

Usuwanie znamion

Po konsultacji i zbadaniu zmian skórnych możemy zostać skierowani na zabieg ich usunięcia. Doskonale sprawdza się w tym przypadku technika laserowego usuwania znamion. Metoda jest bezpieczna dla pacjentów, nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, a co najważniejsze, jest niezwykle precyzyjna. Wiązka światła lasera działa konkretnie na zmianę, usuwając ją w całości, bez naruszenia okolicznych tkanek. W zależności od wielkości i głębokości zmian, dobierany jest odpowiedni tryb pracy lasera, a jeśli zmiana jest duża, możliwe jest także zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po usuniętej zmianie pozostaje niewielka ranka, którą należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami. Proces gojenia trwa od kilku dni do 3-4 tygodni, blizny po usuniętych zmianach są prawie niezauważalne.

Kiedy należy udać się na kontrolę znamion?

Jeśli masz znamiona, powinieneś poddawać je sprawdzeniu chociaż raz do roku. Pozwoli to na całkowitą kontrolę i wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Są jednak sytuacje, kiedy do lekarza trzeba wybrać się bezzwłocznie:

  • nowa niepokojąca zmiana,
  • zmiana, która zmienia swój charakter: kolor, wielkość, strukturę,
  • zmiana, która swędzi,
  • zmiana opuchnięta, boląca,
  • zmiana, z której sączy się krew,
  • zmiana o nierównych, asymetrycznych brzegach.

Badanie można przeprowadzić u każdego, niezależnie od wieku, ponieważ jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Pozwala na dokładną analizę każdego podejrzanego znamienia, dlatego w razie wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą i pokaż mu zmianę. Wiadomo przecież nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nie zwlekaj z kontrolą zmian skórnych. Przyjdź do nas i zapisz się na bezbolesne badanie wideodermatoskopem.

Sekcja reklamowa