Skip to main content
Skontaktuj się

Klinika Melitus
ul. Słowackiego 12
01-627 Warszawa

[email protected]
tel. 22 833 74 38
tel. kom: 603 060 621

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9.00 – 21.00
sobota: 10.00 – 15.00

Czy wazektomia jest skuteczna?

Czy wazektomia jest skuteczna?

Wazektomia, czyli zabieg podwiązania nasieniowodów, to jeden z najlepszych sposobów na antykoncepcję. Skuteczność przekracza 99%, a procedura jest mało inwazyjna, zwłaszcza przy zastosowaniu ,,metody kanadyjskiej”. Wazektomia daje pewność bezpiecznego seksu, podczas którego nie dojdzie do zapłodnienia. Ważne jest jednak, aby stosować się do zaleceń pozabiegowych.

Skuteczność wazektomii przekracza 99%

Specjaliści różnych dziedzin uważają wazektomię za najlepszą metodę męskiej antykoncepcji. Zabieg podcięcia i podwiązania nasieniowodów zabezpiecza przed zapłodnieniem, a jednocześnie nie wpływa na męskość – nie zmienia zachowań seksualnych, nie zaburza potencji ani jakości erekcji. Potwierdzają to liczne badania.

Według skali Pearla, służącej do określenia skuteczności wybranych metod antykoncepcyjnych, wazektomia daje najlepsze rezultaty ze wszystkich metod zapobiegania ciąży, stosowanych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wskaźnik Pearla dla wazektomii wynosi 0,1-0,15, co oznacza, że na 100 regularnie współżyjących par, w których partner wykonał podwiązanie nasieniowodów, metoda zadziałała praktycznie u wszystkich. Niepowodzenie dotyczyło mniej niż 0,15% wszystkich przypadków.

Skuteczność wazektomii w porównaniu do innych metod antykoncepcji

  • Podwiązanie nasieniowodów 0,1-0,15.
  • Podwiązanie jajowodów 0,5.
  • Prezerwatywy 2-13.
  • Metoda kalendarzykowa 15.
  • Stosunek przerywany 4-20.

Ryzyko ciąży po zabiegu wazektomii

Skuteczność wazektomii jest bardzo wysoka, trzeba jednak zaznaczyć, że w pełni zabezpiecza przed zapłodnieniem dopiero po okresie karencji. Istotą wazektomii jest zablokowanie dostępu plemników do nasienia, po czym nasieniowody muszą się oczyścić, co odbywa się w trakcie kolejnych 20-30 ejakulacji. Dlatego, jeśli po wazektomii wraca się do aktywności seksualnej, należy w dalszym ciągu kontynuować stosowaną przed zabiegiem antykoncepcję. O tym, że można z niej zrezygnować, decydują wyniki badań nasienia. Pełną skuteczność wazektomii uzyskuje się zazwyczaj po upływie 8-16 tygodni.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomia prowadzi do trwałej niepłodności, jednak jest możliwość przywrócenia zdolności rozrodczych. Ważna jest przy tym świadomość, że przywracanie płodności po wazektomii to procedura skomplikowana i nie zawsze w pełni skuteczna, choć coraz nowsze rozwiązania chirurgiczne pozwalają zrekonstruować ciągłość i drożność nasieniowodów. Szansa na powodzenie zależy od wielu czynników, w tym czasu, jaki upłynął od wazektomii i stosowanej w jej trakcie metody chirurgicznej. Przed zabiegiem wazektomii można też rozważyć opcję zabezpieczenia płodności w banku nasienia. Po jej wykonaniu też jest pewne rozwiązanie. Niesie je in vitro, do którego pobiera się plemniki z nadjądrza, gdzie cały czas są obecne, i łączy z komórką jajową.

Wysoka skuteczność zabiegu sprawia, że wazektomia uniemożliwia posiadanie biologicznego potomstwa. Dlatego to rozwiązanie przede wszystkim dla dojrzałych mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć dzieci i są świadomi konsekwencji, jakie niesie podwiązanie nasieniowodów. Z wazektomii korzystają przede wszystkim panowie w stałych związkach, którzy są już ojcami i nie planują powiększenia rodziny. Wykonanie zabiegu pozwala nie tylko zapewnić skuteczną antykoncepcję, lecz także uniknąć stresu, a często również poprawić relacje w związku.

Wazektomię warto rozważyć, gdy:

  • ma się absolutną pewność, że zabieg jest potrzebny,
  • to jedyny skuteczny sposób zapobiegania ciąży (partnerka nie może stosować środków hormonalnych),
  • występuje obciążenie genetyczne, niosące ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu,
  • występują wskazania medyczne i jedno z partnerów ma rozpoznaną chorobę, w której ciąża nasiliłaby objawy i zwiększyła ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych (to m.in.choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, schorzenia grożące ślepotą, itp.).

Ile kosztuje wazektomia?

Cena wazektomii w Klinice Melitus to koszt 2000 zł, zabieg wykonany metodą kanadyjską (bez skalpela) wynosi 2500 zł. Wazektomię przeprowadza dr Michał Janiszewski.

Przed zabiegiem warto umówić się na konsultację z urologiem, który wyjaśni, na czym dokładnie polega zabieg i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Można umówić się na wizytę urologiczną, dzwoniąc pod numer: 22 833 74 38 lub za pośrednictwem strony: https://klinikamelitus.pl/kontakt/ 

Sekcja reklamowa