Jak zregenerować zniszczone dłonie?

dermokosmetyki obagi

Pielęgnacja dłoni to prawdziwe wyzwanie. Skóra na rękach jest cienka i delikatna, dlatego łatwo poddaje się działaniu szkodliwych czynników. Przesuszenie, zaczerwienienie, pieczenie, nieprzyjemne uczucie „ściągnięcia” – wiele osób zmaga się z tym sezonowo. Co zrobić, aby ukoić wysuszoną skórę na rękach? Jak zregenerować zniszczone dłonie? Wyjaśniamy!

dermokosmetyki obagi

Kilka słów o skórze dłoni

Naszym dłoniom należy się szczególna uwaga i troska. Ręce są niezastąpionym narzędziem pracy, ale skóra, która je chroni, sama wymaga ochrony. Pokryta cienkim naskórkiem, z niewielką ilością gruczołów łojowych, szybko traci wodę. Tym bardziej, że zawiera liczne gruczoły potowe, co sprzyja przeznaskórkowej utracie wody.

Cienka i delikatna skóra dłoni regeneruje się bardzo powoli. A ponieważ jest stale poddawana działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, łatwo ulega przesuszeniu i uszkodzeniom. Spracowane ręce są narażone na „dermatozy ze zużycia”. Częsty problem stanowią też przebarwienia oraz przedwczesny zanik tkanki podskórnej. To negatywnie wpływa na wygląd dłoni i niepotrzebnie dodaje lat.

Zabiegi na zniszczone dłonie

Nie ma uniwersalnego sposobu na zniszczone dłonie. Każdy zabieg ma inny zakres wskazań i nie sprawdzi się u wszystkich. Dlatego regenerację skóry dłoni zawsze zaczynamy od oceny jej kondycji i potrzeb. Na tej podstawie ustalamy spersonalizowany plan działania, ponieważ tylko w ten sposób udaje się przywrócić skórze zdrowie i ładny wygląd. Jakie zabiegi medycyny estetycznej są pomocne w regeneracji zniszczonych dłoni? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.

Dermapen – zabieg na dłonie

Dermapen 4.0 to urządzenie do mezoterapii mikroigłowej, przeznaczone do terapii skóry twarzy i ciała, w tym również dłoni. Zabiegi przy jego użyciu polegają na frakcyjnym mikronakłuwaniu skóry i podawaniu w jej głąb substancji o konkretnych właściwościach – nawilżających, odżywczych, rozjaśniających. Cała procedura jest niemal całkowicie bezbolesna, chwilami może być mniej komfortowa, ale nie ma się czego obawiać. Pacjenci chętnie korzystają z tego rozwiązania, bo szybko przynosi ukojenie i widoczną poprawę.

Technika frakcyjnego mikronakłuwania uruchamia kaskadę procesów naprawczych, dzięki którym skóra dłoni staje się zregenerowana i odmłodzona. Z kolei za sprawą odpowiednio dobranych preparatów, np. z kwasem hialuronowym czy glutationem, szybko odzyskuje prawidłowy poziom nawilżenia, jest rozjaśniona i wygładzona.

JaluPro – aminokwasowa terapia zastępcza

Innym skutecznym zabiegiem na poprawę skóry dłoni jest mezoterapia igłowa JaluPro. To innowacyjny preparat, zawierający dwa rodzaje składników o synergicznym działaniu.

  • Kompleks aminokwasów pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, który jest podstawowym białkiem budulcowym skóry, odpowiadającym za jej jędrność i elastyczność.
  • Nieusieciowany kwas hialuronowy zapewnia optymalny poziom nawilżenia, czyniąc skórę bardziej elastyczną. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, pro-regeneracyjne i ochronne.

Mezoterapia JaluPro to doskonała kuracja na zniszczone dłonie. Skutecznie zwalcza suchość skóry, pobudza ją do autoodnowy i naturalnie odmładza.

Laseroterapia – na czerwone dłonie z oznakami starzenia

Zabiegi laserowe mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem przy takich problemach, jak przebarwienia (plamy soczewicowate) i zaczerwienienie rąk. Wiązka światła o odpowiedniej długości pozwala rozjaśnić skórę i wzmocnić ją od wewnątrz. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, tym samym poprawiając elastyczność i gęstość skóry. Wybór odpowiedniego lasera na dłonie zależy od indywidualnych wskazań. Może to być laser frakcyjny Co2, laser używany do leczenia zmian rumieniowych albo lampa IPL.

Lipofilling – terapia własnym tłuszczem

W przypadku bardzo zniszczonych dłoni, z wyraźnym ubytkiem tkanki podskórnej, pomoc niesie terapia własnym tłuszczem, tzw. lipofilling. To rozwiązanie dla osób, które chcą wymodelować twarz i ciało, a także zadbać o siebie kompleksowo.

Lipofilling jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie występuje w nadmiarze i przeszczepienia w obszar zabiegowy. Pobraną z brzucha czy ud tkankę tłuszczową stosuje się do wypełnienia wybranych okolic ciała – piersi, twarzy, dłoni.

Lipofilling pozwala skutecznie odbudować, pogrubić i odmłodzić skórę dłoni. Komórki macierzyste mają silne właściwości biostymulujące i potrafią zregenerować tkankę podskórną, a tym samym zwiększyć objętość zanikającej z wiekiem tkanki tłuszczowej.

Codzienna pielęgnacja dłoni

Właściwie dobrane zabiegi dermatologiczne pozwalają wygładzić, nawilżyć i zregenerować skórę dłoni. Jednak, aby utrzymać uzyskaną poprawę, wskazana jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. W tym celu należy unikać kontaktu z substancjami potencjalnie drażniącymi, stosować gumowe rękawiczki i inne środki ochrony, a także zadbać o regularne natłuszczanie. To ważne zwłaszcza w przypadku bardzo przesuszonych dłoni.

Na co dzień warto korzystać ze specjalistycznych kosmetyków ochronnych. Najlepiej szukać takich, które zawierają wiele składników lipidowych i niezmywalnych w wodzie. Dobrym kremem na bardzo suche i zniszczone dłonie może okazać się Oraser® Nourishing Hand Créme z linii produktów do ciała marki ZO® Skin Health by Zein Obagi. Podczas indywidualnych konsultacji dermatologicznej szczegółowo omówimy plan domowej pielęgnacji. Zapraszamy na wizytę do Kliniki Melitus!